İsveçli gazeteci: Türkiye'nin NATO üyeliğine karşıt tutumu haklı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç'in NATO'ya üyeliği konusundaki olumsuz görüşü İsveçli Dagens Industri gazetesinden Nilsson'un da gündemindeydi. Nilsson Türkiye'nin ülkesinin NATO üyeliğine karşı çıkarken haklı nedenlerinin olduğunu belirtti.

İsveçli gazeteci: Türkiye'nin NATO üyeliğine karşıt tutumu haklı

İsveç'in NATO'ya üyeliği konusunda Türkiye'nin olumsuz tavrı ıuuslararası gündemin en önemli maddelerinden biri. Türkiye, İsveç'in kabulü için şartlarını açıkça sunarken, PKK konusunda Ankara'nın Stockholm'e yönelik şeffaflık tavrı bu maddeler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Türkiye'nin tutumuyla ilgili uluslararası basında çok sayıda yazı kaleme alınırken, İsveçli Dagens Industri'den gazeteci Nilsson Türkiye'nin tavrındaki haklılık ile ilgili dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

İsveç ve Finlandiya'nın Brüksel'de NATO'ya üyelik başvurusu ve Türkiye'nin tutumuna ilişkin kaleme aldığı köşe yazısında, "Temel sorun, Türkiye'nin İsveç karşısında haklı gerekçesinin bulunması" değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal Demokrat Partinin, Magdalena Andersson'un Başbakan seçilmesindeki ön koşulunun bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh ile yaptığı "anlaşma" olduğunu belirten Nilsson, şunları ifade etti:

"Bu anlaşma tuhaf olduğu kadar da anayasaya aykırı bir anlaşmaydı. Anlaşma Suriye'de YPG/PKK ile iş birliğini derinleştirmek içindi. Bu anlaşma, İsveç'in Türkiye'nin PKK'nın Suriye kolu olarak tanımladığı YPG üzerinden, dış politikasını tek bir milletvekilinin dikte ettiği anlamına gelir. Savunulamaz olan bu anlaşma Dışişleri Bakanı Ann Linde'nin belirttiği gibi Türkiye açısından bir 'yanlış anlama' olmadığını açıkça gösteren bilinen ve yayınlanmış bir gerçektir" ifadesini kullandı.

İSVEÇ'İN PKK İLE İLİŞKİLER

İsveç'te Sosyal Demokrat Parti lideri Magdalena Andersson 29 Kasım 2021'de parlamentoda yapılan oylamada, tek oy farkla Başbakan seçilmişti.

Oturum öncesi konuşma yapan aşırı sağ İsveç Demokratlar Birliği Partisi lideri Jimmie Akesson, Sosyal Demokrat Partinin hükümeti kurmak için terör örgütü PKK ile müzakere yürüttüğünü söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2022, 19:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER