İtalya'da seçimi kazanan Giorgia Meloni Türk düşmanı çıktı! İşte o açıklamaları

İtalya'da dün düzenlenen genel seçimde sandıktan birinci parti çıkan aşırı sağcı İtalya'nın Kardeşleri lideri Giorgia Meloni'nin Türkiye karşıtı açıklamaları ortaya çıktı

İtalya'da seçimi kazanan Giorgia Meloni Türk düşmanı çıktı! İşte o açıklamaları

İtalya'da seçimi kazanan aşırı sağcı İtalya'nın Kardeşleri Partisi'nin lideri Giorgia Meloni'nin ülkenin ilk kadın başbakanı olması bekleniyor. 

45 yaşındaki Meloni'nin Türkiye karşıtı açıklamaları ortaya çıktı.

Meloni, Ayasofya’nın ibadete açılmasından sonra Twitter ve Facebook üzerinden Erdoğan’ı eleştirmişti.

İkinci Dünya Savaşı sonunda İtalyan komünistleri tarafından idam edilen faşist lider Benito Mussolini’nin lideri olduğu Ulusal Faşist Parti’nin devamı olarak kabul edilen İtalya’nın Kardeşleri'nin lideri 2021’de Türkiye’yi ve Erdoğan’ı eleştirmiş ve sözde Ermeni soykırımını gündeme getirerek, "1915 olayları Birleşmiş Milletler, Avrupa Parlamentosu ve Vatikan tarafından tanındı fakat Erdoğan reddediyor. Bu sebeple FDI, Türkiye’ye Avrupa’da ‘hayır’ diyor" paylaşımını yapmıştı.

2021’in Haziran ayında sosyal medya üzerinden AB ile Türkiye arasında yapılan mülteci anlaşmasını eleştiren Meloni, Erdoğan’ın görselini yayınlayarak “Sultano Erdoğan” demişti.

Aşırı sağcı lider, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İtalya'yı ziyaret ettiği 2018'de Türkiye'nin AB'ye girmesine ve Avrupa'nın İslamlaştırılmasına karşı olduğunu ifade etmiş, bu görüşünü Twitter’da da paylaşmıştı.

Meloni, daha önce yaptığı paylaşımda, “Türkiye’ye Avrupa’da hayır” diyerek Erdoğan’ı ve Türkiye’yi eleştirmişti.

İtalya'nın Kardeşleri partisinin geçen yıl düzenlediği “Erdoğan Türkiye’si” başlıklı toplantıda konuşma yapan Meloni, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sert eleştiriler yönelterek “Türkiye'nin Avrupa'ya girişine kesin olarak hayır demenin vakti geldi” demişti.

“Erdoğan'ın siyasi İslam'ı Avrupa'ya taşıdığını” iddia eden Meloni'nin başbakan olması halinde, Türkiye'yle genel anlamda iyi ilişkilere sahip İtalya'nın bu konuda yön değişikliğine gidebileceği düşünülüyor.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER