Kardeş Ülke Özbekistan Rusça olan resmi dilini Türkçe olarak değiştirdi!

Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov, Karakalpakistan Bakanlar Kurulu, Taşkent ve bölge yönetimlerinin yanı sıra bakanlıklara, daire ve kuruluşlara, Latin harflerine dayalı Özbek alfabesine geçişin hızlandırılması talimatı verdi. Bu kararla, 1 Ağustos 2021’den itibaren Özbekistan’da tüm resmi belgeler, yer adları, sokak, devlet kurum adları Latin harfleri ile yazılacak.

Kardeş Ülke Özbekistan Rusça olan resmi dilini Türkçe olarak değiştirdi!

Kardeş Ülke Özbekistan’da Latin alfabesine geçişe ilişkin resmi adımlar atılmaya başladı. Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov, 6 Temmuz 2021 tarihinde yaptığı açıklamada; Özbekistan’ın genelinde Latin alfabesine dayalı yeni Özbek alfabesine geçişin hızlanması talimatı verdi.

Ülkede, 10 Şubat 2021 tarihinde Özbekistan Bakanlar Kurulu, Latin alfabesine kademeli geçişi öngören yol haritasını onaylamıştı. Başbakan Aripov’un resmi talimatıyla, Özbekistan’da 1 Ağustos 2021’a kadar tüm devlet belgeleri, mahalle ve sokak adları, terimler, tabelalar, medya kampanyaları, kurum ve kuruluş adları Latin harflerine dayalı yeni Özbek Alfabesiyle yazılacak.

Başbakanın kararıyla devlet görevlileri, Özbekistan’ın bağımsızlığının 30. yıldönümünü kutlamaya hazırlık olarak” alfabe değişikliği hazırlıklarını 1 Ağustos’a kadar tamamlayacak ve uygulamaya koyacak.

ÖZBEKİSTAN 2023’TE TAMAMEN LATİN ALFABESİNE GEÇECEK

Türkiye'yi en iyi anlayan kardeş ülke Özbekistan’da geçen ay hükumet, kademeli olarak Latin alfabesine geçilmesine ilişkin yol haritasını onaylamıştı. Özbekistan hükumeti, 12 Şubat 2021’de resmi yazışmaların ve ulusal medyanın Kiril alfabesi yerine Latin alfabesine nihai geçişine ilişkin kararnameyi kabul etti. Karara göre, 1 Ocak 2023’ten itibaren ülkedeki tüm kurum ve kuruluşların faaliyetleri ile resmi yazışmaları Latin alfabesiyle yapılacak. 

Kaynak: QHA

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2021, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER