Katar'dan Türkiye'ye milyarlarca dolar gönderilecek: Miktarı belli oldu

Katar'ın Türkiye'ye 10 milyar dolar göndereceği ileri sürüldü

Katar'dan Türkiye'ye milyarlarca dolar gönderilecek: Miktarı belli oldu

Uluslar arası haber ajansı Reuters, Katar'ın Türkiye'yi 10 milyar dolarlık kaynak aktaracağını ileri sürdü.

Reuters’a bilgi veren üst düzey bir yetkili konunun “liderler düzeyinde yapılan ziyarette ele alındığını” söylerken bir başka yetkili ise yıl bitmeden 2-3 milyar dolar bölümünün eurobond şeklinde olabileceğini söyledi. 

Türkiye ile Katar bu dönemde ekonomik ilişkilerini artırmış, TCMB Katar Merkez Bankası ile önce 5 sonra 15 milyar dolara genişletilen swap anlaşması imzalamıştı. Katar bu dönemde Borsa İstanbul ve Avrasya tünelinde de hisse almış, ülkeler liderler seviyesinde ekonomik ilişkilerin daha da artırılacağını söylemişlerdi.

Reuters’a bilgi veren üst düzey yetkili, “Katar’dan Türkiye’ye yeni bir kaynak sağlanmasına dair görüşmelerin son aşamasına gelindi. En az 8 milyar dolarlık bir tutar öngörülüyor. Toplam 8-10 milyar dolar arasında rakam değişebilir. 2-3 milyar doları yıl sonuna kadar, kalanı ise gelecek yıl olmak üzere kaynak temin edilecek. Burada (toplam kaynağın içinde bazı kısımlar) swap ya da eurobond olabilir. Birkaç yöntem üzerinde duruluyor. Karşılıklı mutabakat sağlandı. Liderler düzeyinde yapılan ziyaretlerde de bu konu ele alındı” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER