Kaz Dağları'nı bu hale getiren Kanadalı şirket, 1 milyar dolar tazminat istedi!

Kaz Dağları'nda altın arayan ve bir doğa katliamına yol açan Kanadalı Alamos Gold firmasının izinleri yenilenmemişti. Yüzlerce ağacı kesen şirketin şimdi de Türkiye'den 1 milyar dolar tazminat istediği ortaya çıktı

Kaz Dağları'nı bu hale getiren Kanadalı şirket, 1 milyar dolar tazminat istedi!

Kanada'nın Alamos Gold isimli şirketi, Kaz Dağları'nda altın arama amacıyla büyük bir doğa katliamına yol açmıştı.

Şirket yüzlerce ağaç kesmiş bu nedenle de aylarca protesto edilmişti.

Yaşanan doğa katliamı karşısında şirketin izinleri yenilenmemişti.

Reuters Haber Ajansı'na göre şirketin Toronto Borsası'na yaptığı açıklamada, Kazdağları'ndaki Kirazlı altın madeni için ana izinlerin ve yakınlardaki Ağı Dağı ve Çamyurt altın madenleri için bazı izinlerin yenilenmediğini belirtti.

Türkiye'ye Hollanda'da kurduğu bir iştirak üzerinden yatırım yapan şirket, Ankara'nın Hollanda ile yaptığı ikili yatırım anlaşmasını ihlal ettiğini ve "el koyma, haksız ve adil olmayan muamele" nedeniyle 1 milyar dolar tazminat istediğini belirtti.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su John McCluskey, şirketin Türkiye'ye 2010 yılında yatırıma başladığını ifade ederek, "10 yıllık çabamıza, 250 milyon doların üzerindeki yatırıma ve madeninin inşa ve işletmesi için gereken tüm izinleri almış olmamıza rağmen daha önce emsali görülmemiş bir şekilde faaliyetlerimiz 18 ay içinde durduruldu" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER