Kırgızistan'daki Türk kurumları, yetim çocuklara ücretsiz

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te faaliyet gösteren Türk kurumlarının katkılarıyla yetim çocuklara ücretsiz göz muayenesi yaptırıldı ve çeşitli hediyeler verildi.

Kırgızistan'daki Türk kurumları, yetim çocuklara ücretsiz

BİŞKEK (AA) - Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te faaliyet gösteren Türk kurumlarının katkılarıyla yetim çocuklara ücretsiz göz muayenesi yaptırıldı ve çeşitli hediyeler verildi.

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan'ın eşi Mariya Doğan, Büyükelçilik müşavirlerinin ve diplomatlarının eşleri, Kırgız-Türk Dostluk Devlet Hastanesi ve Bişkek'te 4 yıldır faaliyet gösteren Kudret Göz Hastanesi ile "ücretsiz göz tarama" organizasyonu düzenledi.

Mariya DOğan'ın sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Çuy bölgesine bağlı Sokuluk ilçesi Malovodnoye köyündeki Çocuk Yetim Yurdunda kalan çocuklar, Bişkek'e getirilerek hastanedeki uzman doktorların kontrolünde modern cihazlarda göz muayenesinden geçirildi.

Muayene edilen çocuklara çeşitli hediyeler de verildi.

- "Dost Kırgız halkı için bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz"

Mariya Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çocuk Yetim Yurdunda kalan 2-16 yaş grubundaki 30 çocuğun gelişimlerini yakından izlediklerini belirterek, "Yaptığımız çalışmalarla dost Kırgız halkı için bir fark ve farkındalık yaratmaya çalışıyoruz." dedi.

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında yetim çocuklara sağlık desteğinde bulunmaya karar verdiklerini anlatan Doğan, Kudret Göz Hastanesinin yardımıyla çocuklara göz muayenesi yapıldığını ve Kırgız-Türk Dostluk Devlet Hastanesinin de buna destek olduğunu ifade etti.

Doğan, Büyükelçilik olarak da topladıkları yardımlar sayesinde alınan çamaşır makinesi, kışlık kıyafetler ve kömürün yetimhaneye teslim edileceğini kaydetti.

- "Topladığımız yardımlarla, sevgiyle dokunmak istedik"

Kırgız-Türk Dostluk Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Fatma Özkul da hızlı şekilde topladıkları yardımlarla, çocuklara sevgiyle dokunmak istediklerini belirtti.

Özkul, çocukların ihtiyacı olan kışlık ayakkabı, gıda malzemesi ve temizlik maddeleri ile taze sebze ve meyveleri teslim ettiklerini söyleyerek, hastane ve çalışanlar olarak yardımlarının süreceğini dile getirdi.

Kudret Göz Bişkek Hastanesi Müdürü Tuğba Gültekin, 4 yıldır Kırgızistan halkına hizmet ettiklerini belirterek, "Ücretsiz göz taraması organizasyonuna destek olduk." dedi.

Gültekin, organizasyona vesile olan Mariya Doğan'a ve katkısı bulunanlara teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2022, 13:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER