KKTC’de hükümet düştü: Halkın Partisi, Başbakan Ersin Tatar'a kızıp koalisyondan çekildi

KKTC'de Halkın Partisi'nin (HP) koalisyondan çekilme kararı almasıyla hükümet düştü.

KKTC’de hükümet düştü: Halkın Partisi, Başbakan Ersin Tatar'a kızıp koalisyondan çekildi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) hükümet ortağı Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Yenal Senin, hükümetten çekildiklerini açıkladı.

Senin, “Partimiz hükümette bulunduğumuz bu dönemde sorumlulukla hareket etmiş, üzerine düşeni yapmıştır. Dış politikayla doğrudan ilgili olarak yetkili kılınan Dışişleri Bakanlığı ve Maraş açılımının mimarı olan Kudret Özersay devre dışı bırakılmıştı. HP Parti Meclisi, hükümetten çekilme kararı aldı. Yeni hükümete kuruluna kadar sorumluluk bilinciyle hareket edeceğiz” diye konuştu.

Senin, "Maraş konusunda uluslararası hukuka ayrı hareket etmeden, seçim sonrasına planlı bir şekilde görüş bildirmiştik. HP'nin bugün yapılan açılımı destekleyen bir tutumu vardır. Bizim tutumuz 2015 yılından beri bellidir. Mevcut durum seçime müdahale olarak düşünülebilir ancak devlet bütünlüğünün bozulması bizim için önemlidir” dedi.

Yenal Senin KKTC Başbakanı Ersin Tatar’a tepki göstererek, “Tatar, herhangi bir bilgiyi hükümet ortağına vermemiştir. Özersay telefonla sorduğunda da bilgi vermemiştir. Bu tutarsızlık ve hükümetin bozulma sebebi Ersin Tatar'dır” ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER