Korkulan oldu: Bir ülke daha Putin'e destek vermek için savaşa dahil oluyor!

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş 28. günde devam ederken, ABD ve NATO'dan bazı yetkililerin gündeme getirdiği iddia büyük ses getirdi.

Korkulan oldu: Bir ülke daha Putin'e destek vermek için savaşa dahil oluyor!

Rusya- Ukrayna savaşında 28. güne girilirken tüm dünya Rusya Devlet Başkanı Putin'in kötü giden süreci lehine çevirmek için bir hamle yapacağını düşünüyor. Nükleer, biyolojik ve kimyasal silah iddiaları havada uçuşurken ABD ve NATO'dan yetkililer Putin'in en büyük müttefiki Belarus'un savaşa dahil olmasından endişe ediyor.

ABD ve NATO, Beyaz Rusya'nın çok yakın zamanda Ukrayna Savaşı'nda yerini alabileceğine inanıyor. CNN'e konuşan NATO ve ABD'den üst düzey yetkililer Belarus'un savaşa dahil olmak için şimdiden adımlar atmaya başladığını söyledi.

Belarus'tan bir muhalefet kaynağı, binlerce kuvvetin konuşlanmaya hazır olduğunu ve muharebe birimlerinin önümüzdeki birkaç gün içinde Ukrayna'ya girebileceğini belirtti. İsmi açıklanmayan kaynağa göre, savaşa başka bir ülkenin katılmasının etkileri düşünüldüğünde, bunun sonuçları askeri olarak değil daha çok jeopolitik olarak görülecek.

NATO'dan askeri bir yetkili Belarus'un çatışmaya girme olasılığının giderek arttığını belirterek, "Putin'in desteğe ihtiyacı var. Belarus yardımına koşabilir" dedi. Yetkili ayrıca, Belarus hükümetinin Ukrayna'ya saldırmayı haklı çıkarmak için ortam hazırladığını iddia etti.

Rusya Ukrayna'ya başlattığı savaşta kısmen Belarus topraklarını da kullandı. İki ülke işgalin başlamasından kısa bir süre önce yaptıkları dev tatbikatla savaş provasını yapmıştı. Tabii ki Belarus'un Rusya'nın yanında olması Batı cephesinde cevapsız kalmadı. ABD ve Avrupa'nın savaşa tepki yaptırımları, Rusya'nın yanı sıra Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko'nun da dahil olduğu Belaruslu yetkilileri de hedef aldı.

Beyaz Rusya geçen ay anayasasını değiştirerek ülkenin hem Rus kuvvetlerine hem de nükleer silahlara kalıcı olarak ev sahipliği yapmasına izin verdi ancak ABD'li yetkililer Rusya'nın nükleer silahları hareket ettirdiğine dair henüz herhangi bir kanıt görmediklerini vurguladı.

NATO askeri yetkilisi, Belarus'un savaşa katılmasına ilişkin nihai kararın Moskova'da verileceğini belirtirken Belarus'un savaşa nasıl müdahale edebileceği konusunda ayrıntı vermedi. Yetkili küçük bir ipucu olarak Rusya'nın Batı sınırından Ukrayna'ya gelen NATO askeri yardımlarını kesmeye çalışmasının mümkün olduğunu belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER