Koronavirüs aşısı geliştiriliyor: Gönüllü olana 800 TL verilecek

Koronavirüs dünyayı paniğe ve korkuya sürüklemeye devam ediyor. Hvivo şirketi koronavirüs için aşı geliştirme çalışmaları başlattı. Kendilerine koronavirüs enjekte edilmesi için gönüllü olan kişilere günde 100 sterlin (yaklaşık 800 TL) verilecek.

Koronavirüs aşısı geliştiriliyor: Gönüllü olana 800 TL verilecek

FluCamp'in internet sitesine göre Hvivo liderliğinde 2 tür koronavirüs türünün bulaştırılacağı 24 kişi işe alınacak. Deneyler sırasında bunun karşılığı olarak gönüllülere günde 100 sterlin (yaklaşık 800 TL) verilecek.

Vücutlarına virüsün daha az agresif türleri bulaştırılan gönüllüler daha sonra karantina ve gözlem altındayken Hvivo'nun aşısını olacak.

Rapora göre deneyde kullanılacak iki virüs türü OC43 ve 229E, birkaç yıldır toplumda yaygın olarak görülüyor ve sadece hafif solunum yolu rahatsızlıklarına yol açıyor.

Klinik gönüllülerle doldu

Bu tür deneylere "Kontrollü İnsan Enfeksiyonu Modeli (Controlled Human Infection Model)" deniyor. Londra'nın doğusundaki Whitechapel'de bulunan Queen Mary İnovasyon Merkezi'ndeki 24 yataklı klinik şimdiden gönüllülerle doldu. EPM çalışmanın, Kovid-19'a karşı saha testleri için hızlı sonuç vermesi gereken en iyi aday ve ürünlerin etkili bir şekilde seçilmesine yardımcı olacak şekilde veri üretmeyi amaçladığını belirtti.

Üretim sürecine yardım edebilir

Bu, aşı üretim sürecinin ilerlemesine yardım edebilir. Çalışma koronavirüsün agresif Kovid-19 formundansa daha yaygın türlerini kullanacak. Hvivo bu yaygın koronavirüslerin deneyde gönüllülere güvenli biçimde daha önce uygulandığını belirtti.

Vaka sayısı 100 bini aştı

Hvivo'nun ana şirketi Open Orphan'ın yönetim kurulu başkanı Cathal Friel şu yorumu yaptı: Virüsün dünya genelindeki yayılımı artmaya devam ederken ilaç şirketleri de virüse aşı bulmak için rekabet halinde. Hafta sonunun ardından virüsün bulaştığı vaka sayısı 100 bini aştı.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2020, 12:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER