Koronavirüsün yayılmaması için binlerce kişi test edilecek, toplu taşımaya kısıtlama gelecek

Avrupa’da koronavirüsten en çok etkilenen ülkelerden biri İngiltere. Bu sebeple virüsün yayılmaması için ülkedeki birçok kişiye test uygulanabileceği, toplu taşımaya sınırlama geleceği, hatta okulların kapatılabileceği söylendi

Koronavirüsün yayılmaması için binlerce kişi test edilecek, toplu taşımaya kısıtlama gelecek

Avrupa’da koronavirüsten en çok etkilenen ülkelerden biri İngiltere. Bu sebeple virüsün yayılmaması için ülkedeki birçok kişiye test uygulanabileceği, toplu taşımaya sınırlama geleceği, hatta okulların kapatılabileceği söylendi.

Okulların kapatılabilceği açıklandı

İngiltere'de, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ne ölçüde yayıldığını anlamak için binlerce kişinin test edilmesine karar verilirken, hastalığın yayılmasını önlemek için gerekirse okullarının kapatılabileceği belirtildi.

Ülkenin önde gelen gazetelerinin manşetten verdiği haberlere göre, Avrupa'da koronavirüs taşıyan kişilerin sayısının beklenmedik şekilde artmasının ardından İngiltere'de bilinenden çok daha fazla vaka olabileceği endişesiyle binlerce İngiliz'in test edilmesine karar verildi. Halk Sağlığı Kurumu, haftada 600 kişinin test edileceği bir "takip" programına başlayacaklarını açıkladı. 100 sağlık kliniği ile 11 hastaneyi kapsayan programda, çok az semptom gösterenler ve "yüksek riskli" ülkelere hiç gitmemiş hastalar bile teste tabi tutulacak.

Tüm seçenekler araştırılıyor

Testlere ek olarak, İngiltere Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Chris Whitty, virüsün yayılmasıyla mücadele için "tüm seçenekleri araştırdıklarını" belirtti. Bu kapsamda okulların kapatılabileceğini ancak şu aşamada böyle bir toplu karar almaya gerek olmadığını ifade eden Whitty, ayrıca toplu taşıma kullanımında kısıtlamalara gidilebileceğini söyledi. Whitty, tehdidin artması halinde enfekte olan kişinin tüm ailesinin karantinaya alınabileceğini de söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER