Libya'da sıcak saatler: Hafter tehdit etti, Bakan Hulusi Akar ve komutanlar Libya'ya gitti

Libya'da gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in hadsiz bir şekilde Türkiye'yi tehdit etmesinin ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve komutanlar Libya'ya gitti

Libya'da sıcak saatler: Hafter tehdit etti, Bakan Hulusi Akar ve komutanlar Libya'ya gitti

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Libya’da meşru Trablus hükümetine destek vermek için bu ülkede bulundurulan Türk askerlerinin görev süresini 18 ay daha uzatmış, bunun ardından Bingazi merkezli gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter, Türkiye’ye yönelik hadsiz açıklamalarda bulunmuştu.

Hafter, Türk askeri ülkede var oldukça barış olmayacağını iddia etmiş ve “Tüm kuvvetlerimizi Libya’daki Türk kuvvetlerine karşı savaşa hazır olmaya çağırıyorum” demişti.

Hafter'in bu konuşmasının ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesi ile Libya'ya gitti.

Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları ile Esenboğa Havalimanı'ndan Libya'ya hareket etti.

Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid El Meşri, Savunma Bakanı Selahaddin Nemruş ve İçişleri Bakanı Fethi Başağa ile görüşmesi beklenen Akar ve komutanlar, daha sonra Libya Görev Grup Komutanlığını ziyaret ederek Mehmetçik ile de bir araya gelecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER