Merkel de Macron'a uydu: Türkiye'ye suçlama

Avrupa Birliği zirvesinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Almanya Başbakanı Angela Merkel Türkiye'yi hedef aldı

Merkel de Macron'a uydu: Türkiye'ye suçlama

Avrupa Birliği'nin liderler zirvesi bugün Brüksel'de yapıldı.

Zirvenin ardından basın mensuplarının karşısına geçen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’yi hedef alan açıklamalarda bulundu.

Almanya Başbakanı Merkel, “Türkiye’nin Akdeniz’de attığı adımların gerilimi tetiklediği konusunda mutabakata vardık. İlişkilerin geliştirilmesi hem AB’nin hem de Türkiye’nin yararına olacaktır” dedi.

Merkel’den sonra söz alan Fransa lideri Macron ise, “Zirvede, Avrupa Birliği’nin Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a olan desteği yinelendi. Ancak desteğimiz sürerken Türkiye’yle diyalog kurma isteğimiz de devam ediyor” diye konuştu.

İkiliden sonra konuşan Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, AB liderlerinin Türkiye’nin Akdeniz’deki ihtilaflı sulara doğalgaz sondaj gemisi gönderme kararını esefle karşıladıklarını söyledi ve AB’nin seçeneklerini Aralık ayında değerlendireceğini tekrarladı.

Michel, “Aralık ayında bir zirve planlıyoruz. Doğu Akdeniz’deki ve Türkiye’deki durumu değerlendirmeyi ve yeniden ele almayı planladık” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER