Merkel'den flaş Türkiye açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal Meclis'te Türkiye ile ilgili açıklama yaptı

Merkel'den flaş Türkiye açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal Meclis'te milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, Türkiye ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

Türkiye ile NATO’dan dolayı stratejik bir bağlarının bulunduğunu vurgulayan Merkel, AB ile Türkiye arasında sığınmacı anlaşması yapıldığını, sığınmacı sorununun üstesinden sadece karşılıklı anlaşarak gelinebileceğini dile getirdi.

Suriye ve Libya gibi çok yönlü konuların da bulunduğunu vurgulayan Merkel, Türkiye’yi bazı konularda eleştirdiklerini belirtti.

Almanya Başbakanı Merkel, Akdeniz’deki sığınmacı sorununa ilişkin bir soruya ya karşılık da Türkiye ile Yunanistan arasında Ege Denizi’nde ve İtalya ile Libya arasında Akdeniz’de yaşananlardan herkesin endişe duyduğunu ifade etti.

Ülkesinin üstlendiği AB Konseyi Dönem Başkanlığında Almanya İçişleri Bakanlığının AB’nin iltica politikasını en önemli konu olarak belirlediğini söyleyen Merkel, “Biz bunu hızlı bir şekilde çözmemiz gerektiğini biliyoruz" şeklinde konuştu.

Merkel, sığınmacılara ilişkin insani bir yaklaşım sergilemek ve insanların kendilerini tehlikeli duruma düşürmesini engellemek gerektiğini vurgulayarak, bu konuda komşu ülkelerle anlaşmalara ihtiyaç duyulduğunu belirtti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER