Mideniz kaldırmayacak... Kanalizasyondan sofraya yemek!

Çin'in yemek pişirme teknikleri yeniden tartışma konusu oldu. Restoran yakınlarındaki kanalizasyondan çekilerek tekrar kullanılan hayvansal atık yağlar nedeniyle gıda güvenliği diye bir şey de kalmadı ve bu konudaki endişeler üst seviyeye çıktı.

Mideniz kaldırmayacak... Kanalizasyondan sofraya yemek!

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün bulaştığı kişi sayısı, 43 bin 97'ye ulaştı. Salgın nedeniyle 1018 kişi yaşamını yitirdi.

Pangolin olabileceği belirtilmişti

Koronavirüsün kaynağının yarasalar olduğuna inanılsa da kapatılan hayvan pazarında yarasa satılmaması, virüsü yarasadan insana taşıyan başka bir hayvan olabileceği konusunu gündeme getirdi.

Bilim insanlarının son yaptığı araştırmaya göre, bu hayvanın pazarda yasadışı olarak satıldığı da bilinen pangolin olabileceği bildirilmişti.

Beslenme alışkınlıkları gündeme geldi

Tüm bu araştırmalar, Çin'deki beslenme alışkanlıklarını, hijyenik problemleri, yasadışı hayvan pazarlarını bir kez daha gündeme taşıdı.

Çin genelinde süren, "restoranların ve mezbahaların yakınlarındaki kanalizasyon borularından çekilen hayvansal yağ topaklarını yeniden kullanarak yemek yapma geleneği", hayvanlardan yayıldığı bilinen yeni koronavirüs salgınının ardından halen devam ediyor.

Gıda güvenliği endişeleri üst noktada

Çinlilerin kanalizasyondan çekerek tekrar tekrar kullandığı hayvansal atık yağlar ve salgın arasında doğrudan bir bağlantı olmasa da, gıda güvenliği endişeleri tavan yapmış durumda.

Restoranların ve kesimhanelerin yakınındaki kanalizasyonlardan elde edilen ve yasadışı olarak yeniden kullanılan atık yağlar, insan sağlığı için büyük tehlike teşkil ediyor.

Çok ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor

Kanalizasyondan çekilerek kullanılan atık yağ topaklarının, diyare, karın ağrısı, kalp hastalıkları, diyabet ve hatta kanser gibi çok ciddi sağlık sorunlarına neden olan zehirli atıklar olması, geçtiğimiz yıllarda Çin medyasında geniş yer bulmuştu.

Pekin restoranların denetimini güçlendirme kararı aldı

Ağır ceza ve yaptırımlara rağmen, ülkedeki yemeklik yağın yüzde 10'unun hala kanserojen geri dönüştürülmüş atıklardan üretildiği tahmin ediliyor.

Pekin, kesimhanelerin, et işlemcilerinin, yemeklik yağ üreticilerinin ve restoranlarının denetimini güçlendirme kararı aldı.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2020, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER