Milyonlar korku içinde izliyor: Güney Kore ve Kuzey Kore arasında tehlikeli füze restleşmesi

Hafta sonu yaptığı füze denemesiyle herkesi tedirgin eden Kuzey Kore, bu sabah saatlerinde henüz sınıflandırılamayan bir füze denemesinde daha bulundu

Milyonlar korku içinde izliyor: Güney Kore ve Kuzey Kore arasında tehlikeli füze restleşmesi

Kuzey Kore bir kez daha füze denemeleri ile dünya gündeminde. Güney ordusuna göre, Kuzey Kore, Pyongyang'ın yeni uzun menzilli seyir füzelerini başarıyla test ettiğini söylemesinden günler sonra, geçtiğimiz saatlerde tanımlanamayan bir füze ateşledi.

GÜNEY KORE'DEN JET YANIT

Kuzey Kore'nin bu hamlesine "düşman kardeş" Güney Kore'den jet yanıt geldi. AFP'de yer alan son dakika gelişmesine göre, Güney Kore denizaltından balistik füze ateşledi. Seul denemenin başarılı olduğunu duyurdu.

Güney Kore kendi ürettiği balistik füzeyi bir denizaltıdan fırlatma kapasitesine erişen 7'nci ülke oldu.

Güney Kore kaynakları yaptığı açıklamada, nükleer silahlı Kuzey'in "Doğu Denizi'ne tanımlanamayan bir füze ateşlediğini" söyledi. Füzenin tipi, menzili ve birden fazla başlığa ev sahipliği yapıp yapmadığı gibi detaylar füze henüz sınıflandırılamadığı için netlik kazanmış değil. Japonya Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore'nin denediği tahmin edilen "balistik füzenin" Japonya'nın yetki alanlarına düşmediğini duyurdu. Kyodo ajansına göre, Japonya Sahil Güvenliği, füzenin, Japonya'nın münhasır ekonomik bölgesinin (MEB) dışına düşmüş olabileceğini aktardı.

ZİRVE SONRASI YAPILMASI DİKKAT ÇEKTİ

Füze denemesinin, ABD ve Güney Koreli diplomatların dün Tokyo'da gerçekleştirdiği "Kuzey Kore" konulu zirve sonrası yapılması dikkati çekti. Başta Güney Kore olmak üzere bölgedeki ülkelerin, Kuzey Kore'nin bu hamlesi sonrası alarma geçtiği de gelen bilgiler arasında.

GEÇTİĞİMİZ HAFTA SONU DA FÜZE DENEMESİ YAPILMIŞTI

Kuzey Kore son füze denemesini birkaç gün önce gerçekleştirmişti. Kuzey Kore devlet medyasında yer alan habere göre füze denemesi Cumartesi ve Pazar günleri yapılmış ve iki denemede de füzeler, 1500 kilometreden fazla mesafe kat etmişti. Ancak bu füze denemeleriyle ilgili paylaşılan detaylara ilişkin henüz bağımsız uluslararası kanallardan doğrulama gelmedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER