Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü'nün açıklamasından sonra Arap basınından flaş Türkiye iddiası

Mısır'ın Türkiye ile normalleşme görüşmelerini durdurduğunu açıklamasının ardından Arap basınından çarpıcı bir Türkiye iddiası geldi

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü'nün açıklamasından sonra Arap basınından flaş Türkiye iddiası

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü, önceki gün yaptığı açıklamada Libya politikaları nedeniyle ülkesinin Türkiye’yle temaslara son verdiğini duyurmuştu. Şükrü, Türkiye’yle geçen sene başlayan ilişkileri normalleştirmeye yönelik görüşmelerin, “Türkiye’nin Libya’da attığı adımlar nedeniyle” iki oturum sonrası sona erdiğini belirtmişti.

Bu gelişmenin ardından Londra merkezli Asharq Al-Awsat gazetesi çarpıcı bir iddia ortaya attı.

Gazetenin haberine göre, Mısır'da düzenlenecek BM iklim zirvesini protesto çağrısı yapan Türkiye'deki 34 Müslüman Kardeşler üyesi gözaltına alındı. 

Haberde, Türkiye'nin bu yolla Mısır'la ilişkileri normalleştirme konusunda ciddi olduğu mesajı vermeyi amaçladığı belirtildi.

Müslüman Kardeşler'le bağlantılı bazı yayın organlarına ve sosyal medya paylaşımlarına dayandırılan haberde, Mısır'da protesto eylemi hazırlığında olan bazı örgüt üyelerinin, kamu güvenliğine zarar verdikleri gerekçesiyle sınır dışı listesine alındığı da kaydedildi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER