Mülteciler Yunanistan'ın Midilli Adası'na ulaştı

Türkiye'nin sınır kapılarını açmasının ardından mülteciler şişme botlarla Yunanistan kara sularına ulaştı. Yunanistan sahil güvenliklerinin dur ihtarına rağmen mülteciler Midilli Adası'na ulaştı

Mülteciler Yunanistan'ın Midilli Adası'na ulaştı

Türkiye’nin sığınmacılar konusunda aldığı serbest geçiş kararı sonrasında Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinden Yunanistan’ın Midilli (Lesvos) Adası'na geçişler başladı.

Sabah saatlerinde lodosun şiddetini artırmasına rağmen, bölgede düzensiz göç hareketlerinde artış gözlendi. Ayvacık ilçesi Yeşil Liman mevkisinde sabah saatlerinde 30 kişilik bir grup sığınmacı, şişme bot ile denize açıldı.

Bir süre ilerleyen bota bölgede devriye gezen Türk Sahil Güvenlik botu yanaştı. Sahil Güvenlik botu bot içinde tespit çalışması yaptıktan sonra düzensiz göçmenleri taşıyan lastik şişme bot Yunanistan kara sularına doğru ilerlemeye başladı.

Yaklaşık 15 dakikalık yolculuktan sonra Yunan Sahil Güvenlik Gemisi tarafından durdurulmaya çalışılan bot, 'dur' ihtarlarına uymayarak ilerlemeye devam etti. Yunan Sahil Güvenlik gemisinden indirilen lastik bot tarafından da durdurulmaya çalışılan düzensiz göçmen botu Yunanların tüm müdahalelerine rağmen Midilli Adası'na ulaştı.

Bu geçiş anı ise İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından görüntülendi. Bölgede ayrıca Türk Sahil Güvenliği'ne ait uçakların devriye görevi yaptıkları gözlendi.

İstanbul'dan taksilerle geldiler

Suriye'de rejim güçlerinin İdlib'deki Türk askerlerine yönelik hava saldırısının ardından Türkiye'nin AB'ye gitmek isteyen mültecileri durdurmama kararı aldığı yönündeki haberlerin ardından mülteciler, Bulgaristan ve Yunanistan sınırı bulunan Edirne’ye akın etti. 

Yüzlerce mülteci, Kapıkule Sınır Kapısı’na yürürken, şehrin muhtelif noktalarında da toplanarak, gruplar oluşturdu. Mültecilerin, İstanbul’dan taksilerle geldikleri görüldü. Mülteciler, Pazarkule Sınır Kapısı’na ulaşmak için tarlalardan geçerek, Meriç Nehri’ne ulaşmaya çalışıyorlar. Avrupa'ya geçiş yapmak isteyen mülteciler, Pazarkule Sınır Kapısı ve Kastanies Sınır Kapısı arasındaki tampon bölgeye geçti. 

Türkiye’nin “Avrupa’ya geçişleri durdurmayacağız” açıklamasının ardından sığınmacılar sınıra akın ederken Yunanistan güvenlik önlemlerini ve sınır devriyelerini artırdı. AFP haber ajansına açıklama yapan bir hükümet yetkilisi, “Yunanistan kara ve deniz sınırlarındaki korumayı olabilecek en üst seviyeye çıkardı” dedi. Bir emniyet yetkilisi de sınır kontrollerinin iki katına çıkarıldığını ve yüksek teyakkuz çağrısı yapıldığını söyledi. Yetkili, “Her şey kontrol altında, endişe etmek için bir neden yok” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2020, 13:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER