NATO hava sahasına girdi, Türk jetleri havalandı!

NATO Müttefik Hava Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, 19 Mayıs Salı günü Rusya'nın NATO hava sahası yakınlarındaki faaliyetleri nedeniyle Romanya, Bulgaristan ve Türkiye'den jetlerin havalandığı duyuruldu

NATO hava sahasına girdi, Türk jetleri havalandı!

NATO Müttefik Hava Komutanlığı tarafından, Rusya'ya ait savaş jetlerinin NATO hava sahasına oldukça yakın bölgeye girmesi üzerine, Türk, Bulgar ve Romen jetlerinin havalandığı açıklandı.

Önce iki SU-57'nin eşlik ettiği iki Rus Tu-22 bombardıman uçağı, Romanya Hava Kuvvetleri hava sahasına doğru gitmekteyken, iki MİG-21 jeti havalandı. Romanya'ya ait jetler Rus uçaklarına yaklaşmadı, ancak kıyı şeridinden güneye doğru yola çıktılar. Rus savaş uçakları NATO hava sahasına yakın bölgede uçuşuna devam ederken, Bulgar Hava Kuvvetleri'ne ait MİG-29 savaş jetleri de Rus uçaklarına yakın mesafe için havalandı. Daha sonra ise Rus savaş uçakları yönünü doğuya çevirerek Türk hava sahasına doğru hareketlendi. Türk Hava Kuvvetleri ise TUAF F-16 uçakları ise, Rus savaş uçakları yönünü kuzeye çevirmeden önce Güney Karadeniz kıyıları boyunca yollarını kesmek amacıyla acilen havalandı.  

NATO'nun hava sahasını koruma konusunda kararlılığı ve tepki vermedeki yeteneği konusunda net bir işaret verildiği ifade edilirken, müttefiklerin hava sahasında belirsiz durumlar olması durumda hızlı reaksiyon almada 7/24 kalkışa hazır oldukları belirtildi.  

NATO Basın Sözcüsü Oana Lungescu da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bu hafta Rus savaş uçaklarının NATO hava sahası yakınlarında görülmesi üzerine Romen, Bulgar ve Türkiye jetleri havalandı. Müttefikler 7/24 birlikte ve işbirliğine hazır" açıklamasında bulundu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER