NATO Rusya ile savaşcak mı? Polonya'dan 4. madde açıklaması: NATO'nun 4. maddesi nedir?

Polonya'ya düşen füzenin 2 can almasının ardından NATO ülkelerinden peş peşe açıklama geldi. Polonya, NATO'nun 4. maddesini gündeme getirdi. Nato'nun 4. maddesi nedir?

NATO Rusya ile savaşcak mı? Polonya'dan 4. madde açıklaması: NATO'nun 4. maddesi nedir?

Rusya Ukrayna'ya füze yağdırırken, Polonya'da bir köye düşen füze dünyayı ayağa kaldırdı.

Polonya'da 2 kişinin öldüğü belirtilirken, NATO üyesi ABD ve Avrupa ülkelerinden peş peşe açıklamalar geldi. 

Rusya füzenin kendilerinin olduğunu yalanladı. Ancak Polonya Başbakanı Morawiecki, ülkesinin NATO üyesi olduğunu anımsatarak, NATO'nun 4. maddesini harekete geçirme seçeneğinin gündemde olduğunu söyledi.

Letonya Savunma Bakanı Artis Pabriks, bir NATO ülkesinin, toprak bütünlüğü, bağımsızlığı veya güvenliği tehdit altında olduğunu düşündüğünde müttefiklerle istişare istemesine imkan veren 4. maddeyi harekete geçirme konusunda çağrıda bulundu. 

NATO'nun 4. maddesi nedir?

NATO üyesi ülkelerin imzalamış olduğu sözleşme kapsamında 4. madde içeriğinde “Taraflardan herhangi biri, taraflardan birinin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğü zaman, tüm taraflar birlikte danışmalarda bulunacaklardır.” ifadesine yer veriliyor.

NATO'nun 5. maddesinde ise şu ifadeler bulunuyor:

"Taraflar, Kuzey Amerika'da veya Avrupa'da içlerinden bir veya daha çoğuna yöneltilecek silahlı bir saldırının hepsine yöneltilmiş bir saldırı olarak değerlendirileceği ve eğer böyle bir saldın olursa BM Yasası'nın 51. Maddesinde tanınan bireysel ya da toplu öz savunma hakkını kullanarak, Kuzey Atlantik bölgesinde güvenliği sağlamak ve korumak için bireysel olarak ve diğerleri ile birlikte, silahlı kuvvet kullanımı da dahil olmak üzere gerekli görülen eylemlerde bulunarak saldırıya uğrayan Taraf ya da Taraflara yardımcı olacakları konusunda anlaşmışlardır. Böylesi herhangi bir saldın ve bunun sonucu olarak alınan bütün önlemler derhal Güvenlik Konseyi'ne bildirilecektir. Güvenlik Konseyi, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak ve korumak için gerekli önlemleri aldığı zaman, bu önlemlere son verilecektir."
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER