Normalleşme başladı, halk sokaklara akın etti

İsrail'in ardından İtalya'da da bugün itibariyle 50 milyon kişi için normalleşme başladı. Okullar, restoranlar, barlar, sinemalar ve konser salonları kısmen yeniden açılan sarı kategorideki bölgelerde halk sokaklara akın etti.

Normalleşme başladı, halk sokaklara akın etti

Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan İtalya’da bugün itibariyle normalleşme başladı. Salgının başlangıcından bu yana 3 milyon 962 bin 674 koronavirüs vakası ve 119 bin 238 korona kaynaklı can kaybının yaşandığı ülkede bölgelerin 4’te 3’ü sarı kategoride ilan edildi.

Normalleşme adımı ile ülke genelinde 50 milyon kişi eski günlerine dönebilecek. Okullar, restoranlar, barlar, sinemalar ve konser salonları yeniden açıldı. Halkın sokaklara, sinema salonlarına, kafelere akın ettiği İtalya’da normalleşme adımı ile ülke genelinde 50 milyon kişi eski günlerine dönebilecek. Normalleşme ile ülke genelinde aşılama programlarına da hız verilmesi planlanıyor.

Turuncu kategoride olan Basilicata, Kalabriya, Sicilya, Puglia ve Valle d'Aosta bölgelerinde restoran ve kafeler yalnızca paket servisi verebilecek. Kırmızı kategoride yer alan Sardunya Adası’nde ise sokağa çıkmak için gerekli izinlerin alınması gerekiyor.

NELER OLACAK?

Sarı bölgelerde restoranlar, barlar ve kafeler açılıyor. Ancak müşteriler yalnızca dışarıda kurulan masaları kullanabilecek. Sinema ve konser salonları da yüzde 50 kapasite ile hizmet vermeye başlıyor. Tüm okullar ve üniversiteler yüz yüze eğitime başlıyor.

İtalya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son 24 saatte 13 bin 158 yeni vaka tespit edildi. Sağlık Bakanlığının günlük açıkladığı verilere göre, ülkede son 24 saatte yapılan 239 bin 482 testte 13 bin 158 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu. Böylece salgının başlamasından bu yana geçen 14 ayda toplam vaka sayısı 3 milyon 962 bin 674'e ulaştı. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 217 artarak, 119 bin 238'e yükseldi.

Kovid-19'a karşı yaygın aşılama kampanyasının 27 Aralık 2020'de başladığı ülkede aşılananların sayısı, bugün itibarıyla 17 milyon 592 bin 423 oldu. Aşılananların 5 milyon 187 bin 303'ünü ikinci dozu alanlar oluşturdu.

Diğer yandan, İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, bugün imzaladığı kararnameyle son 14 gün içinde Hindistan'da bulunanların da İtalya'ya girişinin yasakladığını açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER