O Camide Kadınlar ve Erkekler Yan Yana Namaz Kılabilecek!

İlk kez kadın ve erkeklerin yan yana namaz kılabileceği cami bugün (7 Eylül Cumartesi) Fransa'nın başkenti Paris'te açılacak. 

O Camide Kadınlar ve Erkekler Yan Yana Namaz Kılabilecek!

Camilerdeki durumdan rahatsız olduğunu dile getiren Kahina Baloul isimli kadının öncülüğünde başlatılan proje için şu ana kadar 700 binden fazla kişi mali destekte bulundu. Açılacak camiyle birlikte erkekler ve kadınlar aynı yerde namaz kılma, vaaz etme ve imam olma gibi yenilklerle tanışacak. Baloul, kadınların dini ritüellerden dışlanıyor oluşunu eleştiriyordu. 

ESTETİK OLMUYOR

Fransız medyasına konuşan Müslüman Konseyi Genel Sekreteri Abdullah Zekri, "Din yüzyıllar önceki geleneklere dayanıyor ve bu gelenekleri bir gecede değiştiremeyiz. Önünüzde secdeye giden bir kadın olduğunu ve arkada da erkek olduğunu düşündüğünüzde bu estetik olmuyor." dedi.

ÖLÜM TEHDİTLERİ ALIYOR

Bugün Fransa'nın başkenti Paris'te açılacak camiyle kadınlar ve erkekler yan yana namaz kılabilecek. İbadethane'nin açılmasında öncülük yapan Kahina Baloul ise bu sebepten dolayı ölüm tehditleri almaya başladı.


 

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2019, 12:05

Göktuğ Efil

Göktuğ Efil, 1995 yılında doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünü bitirdi. Gazetecilik, SEO ve Photoshop eğitimleri aldı. Stajını THY ve Mercedes Benz'de web tasarımcı olarak yaptı. Şimdi Ortadoğu Gazetesi'nde haber editörü olarak çalışmakta.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER