Otomobil Devi 9 Bin 500 İşçi Çıkaracak!

Alman menşeili Volkswagen grubunun en önemli marklarından Audi, dijital teknolojide gelişim elde etmek için işçi bünyesinde küçülmeye gidiyor

Otomobil Devi 9 Bin 500 İşçi Çıkaracak!

Alman menşeili Volkswagen grubunun en önemli marklarında Audi, dijital teknolojide gelişim elde etmek için işçi bünyesinde küçülmeye gidiyor. Mali geliri artırmak için 9 bin 500 pozisyonu iptal etmeyi planlayan şirket İşçi Temsilciler Kurulu ile varılan anlaşma sonucu alınan karara göre çalışanlar işten çıkarılmayıp, boş kalan 9 bin 500 kişilik pozisyona alım yapmamaya karar verdi.

BÜYÜK TASARRUF SAĞLANACAK

Özellikle elektrikli araç teknolojisinde büyük atılımlar yapan diğer markalarla yarışmak ve dijitalleşme hızını artırmak adına atılan bu hamleyle beraber 2 bin yeni pozisyon oluşturuldu. Belli departmanları kapatarak tasarruf planı hazırlayan şirket 6 milyar euro’luk tasarruf hedefiyle dijital teknolojiye acil yatırımlar yapmak istiyor. Bu işçi açığının oluşturulmasında bir diğer makul sebep ise elektrikli araç üretimin ve dijital teknolojilerin yönetiminin daha az işçiyle gayet verimli sağlanabilmesi.

ELEKTİRİKLİ ARAÇTA ÇOK İŞÇİYE GEREK YOK

Elektrikli araçların motorları petrolle çalışan motorlara kıyasla daha az parça bulunduruyor ve bu nedenle daha az işçi gücüne ihtiyaç duyuluyor. Alman İş Piyasası ve Meslek Araştırmaları Enstitüsü’nün yaptığı araştırmaya göre standart motorlardan elektrikli motorlara geçiş süresinde muhtemelen 2035’e kadar 114 bin kişi işini kaybedecek.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2019, 13:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER