Oxford Üniversitesi ile Astra Zeneca aşı denemelerine ara verdi: Denek fenalaştı

Koronavirüs aşısı için birlikte çalışmalarını sürdüren Oxford Üniversitesi ile Astra Zeneca aşı denemelerini durdurdu. Astra Zeneca'dan yapılan açıklamada aşı için gönüllü kişinin fenalaştığı bildirildi

Oxford Üniversitesi ile Astra Zeneca aşı denemelerine ara verdi: Denek fenalaştı

Oxford Üniversitesi ile birlikte aşı çalışmaları yürüten AstraZeneca şirketinden aşıya ilişkin açıklama geldi. Şirket klinik denemelerde son aşamada olan aşının denemelerini durdurduğunu açıkladı.

Amerikan Stat News'ün şirket yetkililerine dayandırdığı habere göre, Birleşik Krallık'taki klinik denemelerde aşı bir katılımcıda ciddi yan etkiler gösterdi. Bunun üzerine şirket aşının denemelerine ara verdi.

AstraZeneca şirketi yaşanan durumla ilgili e-mail üzerinden bir açıklama yaptı. 

Açıklamada, gönüllülerde görülen bir ve henüz kaynağı belirlenemeyen bir rahatsızlık nedeniyle denemelerin durdurulduğuna ve bunun rutin bir işlem olduğuna dikkat çekildi. 

New York Times'ın raporunda ise; İngiliz bir katılımcının omuriliği etkileyen ve genellikle viral enfeksiyonlar sonucu oluşan iltihaplı bir hastalık olan 'transvers miyelite' olduğu yazdı. AstraZeneca yetkilileri ise raporla ilgili yorum yapmadı.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2020, 11:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER