Pakistan Medyası: Pakistan’ın Türkiye’den S/İHA almak İstemesi Hindistan’ı endişelendiriyor

Türkiye ve Pakistan arasındaki iyi ilişkiler, büyüyen dış politika ve savunma bağları Çin ve Yeni Delhi’deki güvenlik uzmanları arasında endişe yaratmaya başladı.

Pakistan Medyası: Pakistan’ın Türkiye’den S/İHA almak İstemesi Hindistan’ı endişelendiriyor

M5 Derğisinden Adem KILIÇ'ın  çeviri haberinde Pakistan The Print English’de yayımlanan analize göre Pakistan, Türkiye’den silahlı insansız hava araçları almak istiyor ve her iki ülke de Keşmir ve Afganistan dahil olmak üzere kilit meselelerde ittifak yaparak özellikle savunma alanında zaten güçlü olan ikili işbirliğini derinleştirmeye çalışıyor ve yakınlaşıyor.

 "Türkiye ve Pakistan arasındaki iyi ilişkiler, büyüyen dış politika ve savunma bağları Yeni Delhi’deki güvenlik uzmanları arasında endişe yaratıyor.

Pakistan Savunma ve Güvenlik Teşkilatı kaynakları, Pakistan ve Türkiye arasında; özellikle Azerbaycan’ın geçen yıl Ermenistan’ı yenmesine yardımcı olan Bayraktar TB2 başta olmak üzere silahlı insansız hava araçlarının tedariki, ortak savunma projeleri, Afganistan’da işbirliği ve Pakistan’da daha fazla Türk yatırımının yapılması konusunda görüşmelerin olumlu gittiğini bildiriyor.

Pakistan Devlet Başkanı Arif Alvi, Türk Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar’a “Devlet Madalyası” verdi.

Türk General Dündar, Pakistan Genelkurmay Başkanı General Qamar Javed Bajwa ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Türk subayının ziyareti sırasında her iki ülkenin üst düzey askeri yetkilileri ve savunma yetkilileri arasında da bir dizi anlaşma yapıldı.

Pakistan Savunma ve Güvenlik Teşkilatı kaynakları; Pakistan’ın Türkiye’nin yerli savunma sanayisine odaklandığını ve insansız hava araçları teknolojisinin yanı sıra savaş gemilerinin tasarımı ve üretiminde de anlaşmalar için görüşmelere devam ettiğini belirtti. 

Ayrıca her iki ülkenin de şu anda Afganistan’a odaklandığını söyledi. Türkiye’nin yabancı güçlerin çekilmesiyle Kabil Havalimanı’nın güvenliğini devralacağını ve Türkiye’nin burada Pakistan ile birlikte çalışacağı belirtildi…”

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2021, 00:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER