Paşinyan perişan: Ermenistan'a bir darbe daha!

Azerbaycan'a saldıran, ummadığı bir karşılık alınca ne yapacağını şaşıran Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan iyice köşeye sıkıştı. Ermenistan'a bir darbe de ekonomiden geldi

Paşinyan perişan: Ermenistan'a bir darbe daha!

İşgal ettiği Dağlık Karabağ'daki topraklardan çekilmek yerine Azerbaycan'a saldıran, ancak ummadığı bir karşılık alıp, elindeki toprakları da kaybedince ne yapacağını şaşıran Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'a bir darbe de ekonomiden geldi.

Savaşı ülkesindeki ekonomik krizi halkına unutturmak için çıkardığı ileri sürülen Paşinyan'ın hesabı tutmadı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Ermenistan’ın kredi notunun düşürüldüğünü bildirdi.

Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada, Ermenistan’ın “BB-“ olan döviz cinsinden uzun vadeli kredi notunun “B+” seviyesine düşürüldüğü, not görünümünün ise “durağan” seviyesinde tutulduğu belirtildi.

Ermenistan’da bu yılın ilk yarısında ekonomik daralmanın tahmin edilenden daha sert olduğu ifade edilen açıklamada, bunun da kamu borcunun artmasına yol açtığı kaydedildi.

Açıklamada, ülkenin kamu borcunun önümüzdeki dönemde de tahminlerin üzerinde artacağı belirtilerek, “(Ermenistan’da) Borç seviyesinin orta vadede net bir şekilde azaltılacağına ilişkin güvenimiz artık kalmamıştır.” ifadesine yer verildi.

Fitch Ratings açıklamasında Ermenistan’ın kamu borcunun gayri safi yurt içi hasılaya (GSYH) oranın ise bu yıl sonunda 63,9 seviyesine ulaşmasının beklendiği belirtildi.

Dağlık Karabağ’a ilişkin gerilimin artarak devam etmesi halinde, gelişmelerin ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyeceği kaydedilen açıklamada, “B” kredi notu ile değerlendirilen ülkelerin bu yıl ortalama yüzde 4,8 daralmasının beklendiği, fakat Ermenistan’ın bu ortalamayı aşarak yüzde 6,2 ile daha sert bir daralma kaydetmesinin öngörüldüğü belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER