Pompeo: "Son Saldırıdan Dolayı Öfkeliyiz, Kabul Edilemez"

Mike Pompeo, Bağdat Büyükelçiliğine düzenlenen saldırıların kabul edilemez olduğunu, ancak Irak hükümetinin güvenlik taahhütlerine bağlı kalacağına inandıklarını ve ABD'nin egemen ve müreffeh bir Irak konusunda elinden geleni yapmaya devam edeceği vurgulandı.

Pompeo: "Son Saldırıdan Dolayı Öfkeliyiz, Kabul Edilemez"

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Bakan Pompeo ile Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi arasındaki telefon görüşmesinde iki ülke ilişkilerindeki son gelişmelerin ele alındığı bildirildi. 

Açıklamada, "Bakan Pompeo, dün büyükelçiliğimizi hedef alan ve 3 kişinin de yaralandığı son saldırı da dahil İran'ın Irak'taki Amerikan tesislerine yönelik devam eden saldırılarından dolayı öfkesini dile getirdi." ifadesine yer verildi.

EGEMENLİK ZAYIFLATAN EYLEMLER

Söz konusu kabul edilemez saldırıların, "İran'ın Irak'ın egemenliğini zayıflatan eylemleri" olarak nitelendirildiği açıklamada, "Bakan Pompeo, Başbakan Abulmehdi'nin ülkedeki Amerikan personelinin ve tesislerinin güvenliğini sağlamaya yönelik taahhütlerinden memnuniyet duymaktadır." değerlendirmesi yapıldı.

ABD ELİNDEN GELENİ YAPMAYA DEVAM EDECEK

Açıklamada, ABD'nin egemen ve müreffeh bir Irak'ın geleceğine inandığı ve bu konuda elinden geleni yapmaya devam edeceği vurgulandı.

Irak'ın başkenti Bağdat'ta ABD Büyükelçiliğine dün düzenlenen füzeli saldırıda 3 kişinin yaralandığı bildirilmişti. Bu tür saldırıların Irak'ı çekişme sahasına dönüştürebileceği uyarısında bulunan Başbakan Abdulmehdi ise ülkedeki yabancı misyon temsilciliklerini koruma görevine bağlı olduklarını yinelemişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2020, 15:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER