Putin bunu da yaptı!

Rusya'da devlet başkanı Vlademir Putin, 16 yıl daha başkan olmasını sağlayan anayasa değişikliğini meclisten geçirdi. Referandumda da kabul edilirse 83 yaşına kadar başkanlık koltuğunda kalmasının önü açılacak

Putin bunu da yaptı!

Rusya'nın demir yumruklu devlet başkanı Vlademir Putin, neredeyse ebediyen başkanlık koltuğunda kalması için gerekli olan ilk ve önemli adımı attı.
Görev süresi 2024 yılında sona erecek olan Putin, 2036 yılına kadar koltukta kalması yolunda en önemli adımı attı. Putin'in 83 yaşına kadar başkan olarak kalmasının yolunu açan anayasa değişikliği Rusya'nın meclisi olan Duma'da kabul edildi.

Kabul edilen anayasa değişikliği referandumda halk oyuna sunulacak. Kabul edilmesine kesin gözüyle bakılan oylama sonucunda da Putin 83 yaşına kadar başkan olarak Rusya'yı yönetebilecek.

Sovyetler Birliği gizli servisi olan KGB'de yetişen Putin, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Yeltsin'den sonra 2000 yılında devlet başkanı seçilmişti. İki kez üst üste başkan seçilen Putin, anayasa gereğince bir dönem ara vermiş, bu kez de kendisinin her dediğini yapan bir ismi koltuğa oturtup, kendisi de 2008-12 yılları arasında başbakanlık yapmışkı. Ardından da yeniden başkan seçilmişti.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2020, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER