Putin'in Türkiye planına ABD'den sert tepki: Bakın neyle tehdit ettiler?

Rusya Devlet Başkanı Putin'in Avrupa için Türkiye'de bir doğalgaz merkezi kurmak istediğini açıklaması ABD'de tepkiye neden oldu. ABD Dışişleri Bakanlığı Temsilci Yardımcısı Vedant Patel, 'yaptırım' vurgusu yaptı.

Putin'in Türkiye planına ABD'den sert tepki: Bakın neyle tehdit ettiler?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Avrupa için Türkiye’de bir doğalgaz merkezi kurulabileceği sözlerine ABD'den çok sert tepki geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Temsilci Yardımcısı Vedant Patel, şu ifadeleri kullandı:

“ABD olarak müttefiklerimizi enerji kaynaklarını çeşitlendirmeye ve Rusya’ya olan enerji bağımlılığını azaltmaya yönelik adımlar atmaya çağırıyoruz. Özellikle Türkiye özelinde, uzun vadeli enerji güvenliğini güçlendirme çabalarına yardımcı olmak için Türkiye ile yakın bir şekilde çalışıyoruz. Türkiye’ye ve tüm müttefiklerimize ve ortaklarımıza, kimsenin yasadışı Rus varlıkları veya işlemleri için güvenli bir limana dönüşmemesi gerektiğini açıkladık ve bunu yapmaya devam edeceğiz.” 

Patel, yaptırım tehditinde de bulundu.

Almanya merkezli Deutsche Welle’de yer alan habere göre, “ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımlarla ilgili uyarılarının ikinci aşaması” başlıklı bir rapor yayınlanırken, raporda Washington yönetimi Ankara’ya yaptırımları ihlal etmeme yönündeki uyarılarını sürdürdü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER