Rum yönetiminin Atatürk'le ilgili skandal talimatına Türkiye'den tepki

Güney Kıbrıs Rum Yönetiminde öğretmenlere gönderilen 'kitabın Atatürk sayfasını yırtın' genelgesine Türkiye'den çok sert tepki geldi.

Rum yönetiminin Atatürk'le ilgili skandal talimatına Türkiye'den tepki

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, GKRY'nin okullarda okutulan bir ders kitabından Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün anlatıldığı sayfanın yırtılması yönünde verilen talimatın, Rum yönetiminin Türkiye'ye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) karşı "çarpık zihniyetinin ulaştığı radikal düzeyi" ortaya koyduğu kaydedildi.

ÇARPIK ZİHNİYETİN ULAŞTIĞI RADİKAL DÜZEY

Açıklamada, "GKRY’nin bu çağ dışı, düşmanca ve kabul edilmez tutumunu şiddetle kınıyoruz." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Kıbrıs meselesini yıllardır çözümsüzlüğe mahkum eden GKRY’nin bu son eyleminin "Ada'da Kıbrıs Türkleriyle sadece iktidarı ve refahı paylaşmaya değil, birlikte yaşamaya dahi tahammüllerinin olmadığını" gösterdiği belirtildi.

GKRY'de Eğitim Bakanlığının, orta eğitim öğretmenlerinden, "Oxford Discover Futures 3 Workbook" isimli kitabı öğrencilere dağıtmadan önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bölümün yer aldığı 36'ncı sayfasını "yırtmaları" yönünde talimat içeren genelge gönderdiği bildirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2021, 18:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER