Rusya'dan Türkiye ve Erdoğan'la ilgili flaş açıklama

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye'nin tavrına ilişkin açıklama yaptı

Rusya'dan Türkiye ve Erdoğan'la ilgili flaş açıklama

Rusya'nın başkanlık sarayı Kremlin'in sözcüsü Dmitriy Peskov, Rus televizyonuna verdiği demeçte çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Peskov, şunları söyledi:

- Neler oldu? Yaptırım coşkusu, çılgınlığı görüyoruz, tarihin en büyük yaptırım yükü şu anda Rusya'ya düşüyor. Bunun yanı sıra bildiğiniz üzere başka ülkelerde bulunan döviz rezervlerimize el konuldu. 

- Gaz ödemelerinin ruble ile yapılması kararı Rusya'nın sahip olduğu dolar ve euro cinsinden paralara el konulmaması için alındı. Bu kararlar batılıların para birimi euro ve dolara olan güveni sarstı. Bu artarak devam edecek.

- Aslında sözleşmelerde belirtilen aynı birimlerle euro olarak ödeme yapacaklar. Bununla birlikte nihai ödeme euro karşılığında Rus rublesi satın alınarak, satıcı Gazprom'a ruble olarak aktarılacak. Bu şimdilik bir sistem prototipidir. Fakat gelecekte yeni ürün gruplarına da yayılacağından ve dış ticaret ilişkilerimizde giderek daha fazla yer kaplayacağından şüphem yok.

- Batılı ülkeler tarafından Putin'e karşı alınan yaptırımlar... Birkaç yıl önce böyle bir şeyin söz konusu bile olamazdı. O zamanlar devlet başkanlarına yaptırım uygulanabileceğini hiç kimse hayal bile edemezdi. Böyle bir şey olamaz. Bu mantığın sınırlarını aşıyor. Devlet Başkanımıza da yaptırım uygulamaları, her türlü saçmalığı yapabileceklerini gösteriyor.

- Batılı ülkelerin bana ve çocuklarıma yönelik yaptırım kararlarına şaşırdım. Özellikle çocuklar için şaşırdım. Çocuklar benden daha çok şaşırdı. Ancak ülkemize karşı atılan dostane olmayan adımların en iyi teyidiydi.

- Rusya için tam anlamıyla izolasyon modern dünyada ve teknolojik olarak imkansız. Dünya, Avrupa'dan daha büyük. Rusya ise Avrupa'dan daha büyük. Ama er ya da geç diyalog kurmamız gerekecek.

- Elbette herkes ABD'lilerin korkunç baskısı altında. Tüm ülkeler egemen konumlarını net bir şekilde belirleyecek gücü bulamıyor. Örneğin bu açıdan diğer ülkeler Türkiye gibi değil. Türkiye ile fikir ayrılıklarımız var elbette, fakat bununla birlikte Türkiye çıkarlarına göre hareket ediyor ve gerektiği yerde açıkça ‘evet' ya da ‘hayır' diyebiliyor. Bu açıdan elbette modern siyasi dünyada Erdoğan gibi çok az insan var.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER