Rusya'dan Türkiye'ye Esed mesajı: Operasyon için Esed rejiminin rızası alınmalı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik bir askeri operasyondan kaçınacağını umduklarını söyledi. Zaharova; yapılacak operasyon için "Esed rejiminin rızası alınmalı" mesajı verdi.

Rusya'dan Türkiye'ye Esed mesajı: Operasyon için Esed rejiminin rızası alınmalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; dün AK Parti Grup Toplantısı'nda yaptığı açıklamada operasyon mesajını yineleyerek, hedefin Tel Rıfat ve Münbiç olduğunu söylemişti.

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik yen bir operasyona hazırlanmasına, Moskova'dan yeni bir yorum daha geldi.

ANKARA'NIN ENDİŞELERİNİ ANLIYORUZ 

Olası harekata ilişkin açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, "Ankara'nın Suriye'de zaten sıkıntılı olan durumun tehlikeli bir şekilde kötüleşmesine yol açabilecek eylemlerden kaçınacağını umuyoruz. Aynı zamanda, Suriye'nin sınır bölgelerinden kaynaklanan Türkiye'nin ulusal güvenliğe yönelik tehditlerle bağlantılı olarak Ankara'nın endişelerini anlıyoruz" ifadelerini kullandı.
ESED'İN RIZASI ALINMALI" MESAJI

Zaharova, "Suriye Arap Cumhuriyeti'nin meşru hükümetinin rızası olmadan atılacak böylesi bir adım, Suriye'nin egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün doğrudan ihlali anlamına gelir ve bu ülkede gerilimi daha da tırmandırır" dedi.

LAVROV: TÜRKİYE BÖLGEDE KAYITSIZ KALAMAZ

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise; Türkiye'nin Suriye'de olup bitenlere kayıtsız kalamayacağını belirterek, "Bu sorunların Suriye'nin bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde çözülmesini istiyoruz" ifadelerini kullanmıştı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER