Rusya, Hafter'e 8 savaş uçağı gönderdi!

Libya'daki iç savaşa Rusya damgası. Rusya'nın isyancı Hafter güçlerine destek olması amacıyla ülkeye 8 savaş uçağı gönderdiğini ileri sürüldü

Rusya, Hafter'e 8 savaş uçağı gönderdi!

Rusya'nın Libya'da Türkiye'nin de desteklediği meşru hükümete karşı savaşan isyancı Hafter güçlerine destek olmak amacıyla ülkeye 8 adet savaş uçağı yolladığı iddia edildi.

İddayı duyuran Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa,  Rusya'nın Suriye'deki Hımeymim hava üssünden kalkan Sovyet yapımı en az 6 "Mig-29" ve 2 "Su-24" savaş uçağını ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e ulaştırdığını bildirdi.

Bloomberg'deki habere göre, Hafter milislerine bağlı hava unsurları da, ülkedeki "Türk hedeflerine karşı Libya tarihindeki en büyük hava harekatını başlatacaklarını" öne sürdü.

Son dönemde Hafter milislerine karşı askeri alanda pek çok başarı elde eden Libya ordusu, birkaç gün önce de ülkenin batısındaki stratejik Vatiyye Askeri Üssü'nü kurtarmıştı.

Askeri başarılarla eş zamanlı olarak Libya'nın batısındaki bazı kent ve beldeler, Hafter milislerine karşı Libya hükümetinin yanında yer aldıkları yönünde açıklamalar yapmıştı.


 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2020, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER