Rusya'dan Türkiye’yle ilgili 'Büyük Turan' açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov RBC televizyonuna verdiği röportajda Türkiye ile ilgili de açıklamalarda bulundu

Rusya'dan Türkiye’yle ilgili 'Büyük Turan' açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov RBC televizyonuna verdiği röportajda Türkiye ile ilgili de açıklamalarda bulunurken, bir soru üzerine Türkiye’nin “Büyük Turan” yaratma anlayışının bulunmadığını ifade etti.

Lavrov,  “Tarihsel anlamda Büyük Turan'ı uluslar üstü bir varlık olarak konuşursak, Türkiye'nin bu hedefi aradığını sanmıyorum. Eskiden Sovyetler Birliği'nin bir parçası olan ve daha sonra bağımsız hale gelen ülkelerin, gerçek hayatta bu fikrin herhangi bir biçimini nasıl destekleyebileceklerin bilmiyorum. Aksine, dış politikalarının bütün dokunaklı özelliği ve uygulamaları, ulusal devletlerini güçlendirmeye yönelik” dedi.

Türkiye’nin Azerbaycan ve Orta Asya’daki bazı ülkeler dahil olmak üzere aynı dili konuşan soydaşlar olduğunu vurgulayan Lavrov, "Birkaç cumhuriyetimiz bu temaslara ilgileniyor. Orada somut projeleri teşvik ediyorlar. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY da var. Ayrıca Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi gibi bir yapı da var. Bunların tamamı oldukça uzun zamandır faaliyet gösteriyor" yorumunu yaptı.
 

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2021, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER