Sudan'da başarısız darbe girişimi

Sudan devlet televizyonu, başkent Hartum'daki bir grup askerin başarısız bir darbe girişiminde bulunduğunu bildirdi. Sudan Egemenlik Konseyi Süleyman da durumun kontrol altında olduğunu belirterek halka darbeye karşı çıkma çağrısı yaptı.

Sudan'da başarısız darbe girişimi

Devlet televizyonu, başkent Hartum'daki bir grup askerin başarısız bir darbe girişiminde bulunduğunu duyurdu. Doğu Afrika ülkesinde iki yıl önce ordu yönetimi devirmişti.

2019 yılında bir darbeye sahne olan Doğu Afrika ülkesi Sudan'da bugün bir kez daha asker sokağa inme teşebbüsünde bulundu. Devlet televizyonu, bir grup askerin darbe girişiminde bulunduğunu ve söz konusu girişimin başarısız olduğunu duyurdu.

Uzun yılları iç savaşlarla geçiren Afrika ülkesinde Ömer El Beşir, 1989’da yaptığı kansız bir darbeyle iktidara geldi. Sudan'ı neredeyse 30 yıl yöneten El Beşir Nisan 2019'da bu kez bir başka darbeyle devrildi ve tutuklandı.

Gösterilerin hatfalarca sürdüğü Sudan'da geçiş süreci başladı. Bugünkü başarısız darbe girişiminin ardından konuşan Sudan Egemenlik Konseyi Sözcüsü Muhammed El Feki Süleyman, durumun kontrol altında olduğunu söyledi. Süleyman, halktan geçiş sürecini korumasını ve darbeye karşı çıkmasını istedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER