Suriye'den flaş Türkiye açıklaması: Şartlarını tek tek sıraladılar

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Türkiye ile normalleşme için şartları olduğunu açıkladı

Suriye'den flaş Türkiye açıklaması: Şartlarını tek tek sıraladılar

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Şam'ı ziyaret eden İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan'la yaptığı görüşmeden sonra açıklamalarda bulundu.

Mikdad, Türkiye ile ilgili bir soruya şu cevabı verdi:

"Türk tarafıyla yapılacak herhangi bir görüşme, Suriye'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi, işgalin sona erdirilmesi ve teröre desteğin durdurulmasına bağlı. Cumhurbaşkanı Esad ile Türk liderliği arasındaki görüşmeden önce anlaşmazlıkların nedenlerinin ortadan kaldırılması şart. Daha üst düzey toplantılar yapmak için uygun ortamın yaratılması gerekiyor. İşgal kaldırılmadan Türkiye ile ilişkilerin yeniden normalleştirilmesinden söz etmek mümkün değil. 2011'den bu yana tüm hamlelerimizde Türkiye ile ilişkilerimizi bozan terörü bitirmenin peşindeyiz.
Türkiye ile Suriye arasında üst düzey toplantılar için “uygun zemin” oluşturulması gerektiğini savunan Mikdad, “Erdoğan ile Beşar Esad arasındaki görüşme, iki ülke arasındaki farklılıkların nedenlerinin ortadan kaldırılmasına bağlı”

Hüseyin Emir Abdullahiyan ise “Türkiye ile Suriye arasındaki çözülmemiş sorunların çözümü için diplomatik çabalarımızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Suriye Devlet Başkanlığı Ofisi'nden yapılan açıklamada da “(Suriye-Türkiye) Toplantıların amacı işgali sona erdirmek ve teröre desteği bırakmak olmadıkça Türkiye ile diyalog ilerlemeyecek” denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER