Suudi Arabistan'dan flaş ezan kararı

Suudi Arabistan, ezan sesinin yaşlı ve çocukları rahatsız ettiğini ileri sürerek hoparlörlerin sesini kıstı. 

Suudi Arabistan'dan flaş ezan kararı

Suudi İslami İşler Bakanlığı geçtiğimiz hafta ezanın, camilerdeki tüm hoparlörlerin azami ses seviyesinin en fazla üçte biri yüksekliğinde okunması kararını aldı.

BBC Türkçe'nin haberine göre; Abdüllatif El Şeyh, devlet televizyonundan yayınlanan konuşmasında, ezan sesinin kısılması kararının halktan gelen tepkiler üzerine alındığını dile getirdi. 

Suudi Arabistan İslami İşler Bakanı, ezan sesinin aşırı yüksek olmasından şikâyet edenler arasında, yaşlıların ve çocuklarının uykularının bölündüğünü söyleyen ailelerin bulunduğunu belirtti.

Suudi bakan, sosyal medyada bu kararı eleştirip 'restoran ve kafelerdeki yüksek sesli müziğin de kısılması gerektiğini' iddia eden kesimlere de tepki gösterdi. "Namaz kılmak isteyenlerin imamın sesini beklemesine gerek yoktur. Önceden camiye gitmiş olmaları gerekir" diyen Abdüllatif El Şeyh, karara karşı çıkanları 'Suudi krallığının düşmanı' olarak niteledi. Suudi bakan, bu kişilerin sorun çıkarmayı ve ulusal bütünlüğü bozmak istediğini söyledi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cnkt
Cnkt - 2 ay Önce

Bence doğru karar. Bizde de yapılmalı. Çünkü bizim camilerimizdeki ses sistemleri çok kötü, mekanik. Hatta arızalı. Ezan makamında ve güzel sesli müezzinler tarafından hoparlörsüz çıplak sesle okunmalıdır. Bakıyorum bir minarede 6 tane hoparlör var. Buradan çıkan cırtlak, kulağı tırmalayıcı ses hiç de İslama yakışmıyor; Bilali Habeşi Hazretlerinin o güzel sesiyle söylediği sese hiç benzemiyordur.
Çıplak sesle söylenmiyorsa hiç olmazsa kaliteli ses sistemi ile desibeli düşürülerek söylenmesi daha iyi olur. Bu ezan düşmanlığı değildir haşa...

SIRADAKİ HABER