Taliban'dan Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili flaş açıklama

Afganistan'da kontrolü neredeyse tamamen ele geçiren Taliban, başkent Kabil'e de girdi. Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, açıklamalarda bulundu

Taliban'dan Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili flaş açıklama

Afganistan'da başkent Kabil'e de giren ve ülkenin neredeyse tamamında kontrolü ele geçiren Taliban'ın sözcüsü Zabihullah Mücahit açıklamalarda bulundu.

Independent Türkçe'nin haberine göre sözcünün açıklamaları şöyle: 

- Kabil yönetimiyle müzakereler başladı. Barışçıl yollarla Kabil'i teslim alacağız. 

- Kimsenin canına ve malına zarar vermek istemiyoruz. Kabil halkı endişeli olmasın.

- Tüm Afganlara hizmet edecek ve herkes tarafından kabul görecek, herkesin kendisini bulabileceği bir İslami hükümet kuracağız. 

Eski lider Muhammed Ömer'in oğlu olan Molla Muhammed Yakup da Independent Türkçe’ye yaptığı açıklamada, Kabil'e girmeye başladıklarını kaydetti.

Molla Muhammed Yakup, "Kabil çok kısa süre içerisinde kontrolümüze geçecek. Afganistan İslam Emirliği'nin zaferini tüm dünya kabul etmeli. Bizi tanıyan ülkelerle yakın ilişkiler kurmaya hazırız" dedi.

Yakup, "Afganistan topraklarında hiçbir ülkenin bulunmasına izin vermeyeceğiz. Kısa süre içerisinde hangi ülke olursa olsun Afganistan İslam Emirliği topraklarında yabancı güçleri işgalci olarak görüp gerekeni yapacağız" şeklinde konuştu.

Yakup, Türkiye için de "Erdoğan'dan bize karşı saygılı olmasını arzuluyoruz. Türkiye, birçok Afgan'ı barındıran ve yakın ilişkiler kurmak istediğimiz bir ülke. Türkiye'yi bir düşman olarak değil müttefik olarak görüyoruz" ifadesini kullandı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER