Taliban 'Kırmızı çizgisini' açıkladı ve Afganistan'da asker bulunduran ülkeleri açık açık uyardı: Sonuçları olabilir!

Taliban'ın Afganistan'da yönetimi ele geçirmesinden sonra başlayan tahliyeler sürerken, Reuters'a konuşan bir yetkilisi kırmızı çizgilerinin 31 Ağustos olduğunu bildirdi

Taliban 'Kırmızı çizgisini' açıkladı ve Afganistan'da asker bulunduran ülkeleri açık açık uyardı: Sonuçları olabilir!

ABD'nin Afganistan'dan çekilme kararının ardından ülkede kontrolü tamamen ele geçiren Taliban, kırmızı çizgisini açıkladı.

Afganistan'dan binlerce kişi kaçarken, ülkedeki yabancı güçlerin de tahliyesi sürüyor.  Reuters'a konuşan Taliban yetkilisi, Batılı güçlerin Afganistan'ı terk etmesi için 31 Ağustos'ta sona eren sürenin uzatılmasını kabul etmeyeceklerini söyledi.

Associated Press'te yer alan haberde ise, Taliban sözcüsü, uluslararası birliklerin Afganistan'dan çekilmesi için son tarihin 31 Ağustos'un "kırmızı çizgi" olduğunu ve uzatılmasına izin verilmeyeceğini ifade etti.

Taliban Sözcüsü Süheyl Şahin, "ABD Başkanı Joe Biden, 31 Ağustos'ta bütün askeri kuvvetlerinin geri çekileceğini duyurmuştu. Bu sürenin uzatılması, işgalin uzatıldığı anlamına geliyor. Buna hiç gerek yok. ABD veya İngiltere ek süre talep ederse cevabımız hayır olacak. Bunun sonuçları da olabilir." dedi

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2021, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER