TDT Genel Sekreteri'nin, Teşekkür Mesajı: Biz birlikte daha güçlüyüz!

Bugün, çeşitli ülkeleri temsilen binlerce sporcunun katılımıyla Bursa İznik'te 4. Dünya Göçebe Oyunları'nın büyük bir başarıyla gerçekleştirildiğini bildirmekten gurur duyuyorum.

TDT Genel Sekreteri'nin, Teşekkür Mesajı: Biz birlikte daha güçlüyüz!

Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri, Oyunların Olağanüstü Açılış Töreni'nde özellikle Türk Dünyasının renklerini muhteşem bir sahne gösterisinde buluşturan Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı'nın (TÜRKSOY) katkıları özellikle dikkate şayandır.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Türkiye ve Tuva'dan (RF) aralarında çocukların da bulunduğu 1400'den fazla sanatçı, Türk halklarının manevi bilinci ve tarihi hafızasıyla büyük bir uyum içinde ortak kültürel mirasını temsil eden geleneksel ve sanatsal bir sahne şovu sergilediler.

TÜRKSOY sanatçılarının “Alem, Evren ve Kün”, “Türkler ve At”, “Göçebe Oyunları”, “Türk Dünyasının Ünlü Şahsiyetleri”, “Türkiye Tarihi” ve “Türk Dünyası” temalı koreografilerine ve devamındaki ışık ve dans gösterilerine tanıklık etmek gerçekten ilham vericiydi. 

Oyunları izlemek için İznik'e gelen izleyiciler tarafından da büyük beğeni toplayan Kapanış Töreni'nde zengin kültürümüzün mükemmel yansımasını görmek beni de son derece memnun etti.

Genel olarak, Oyunların hem açılış hem de kapanış törenleri, TÜRKSOY'un Türk halklarının kültürel ve tarihi mirasının korunması ve dünya çapında tanıtılmasında vazgeçilmez bir rol oynadığını bir kez daha ortaya koydu.

Bu vesileyle TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev ve ekibine özellikle Sanat Yönetmeni Arman Nurmakhamatuly'ye Türk kültürünün derinliğini ve zenginliğini mükemmel bir şekilde sahneye yansıtan çalışmalara katkılarından dolayı en içten tebrik ve takdirlerimi sunuyorum. #BizBirlikteDahaGüçlüyüz!

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2022, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER