Teksas’ta olağanüstü hal

Kış Fırtınası Teksas'ta hayatı durma noktasına getirdi. Elektrik, su, doğalgaz şebekeleri çalışmıyor. Halk ölümle burun buruna. Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı (FEMA), ABD Başkanı Joe Biden’ın, Teksas eyaletinde olağanüstü hal (OHAL) ilan ettiğini açıkladı

Teksas’ta olağanüstü hal

ABD’nin sert kış koşullarıyla mücadelesi devam ediyor. Özellikle Teksas eyaletini rehin alan kış fırtınası hayatı durma noktasına getirdi. Halk zor günler geçiyor. Milyonlarca kişiyi elektriksiz bırakan, marketlerin önünde tüp ve su kuyruğu oluşmasına yol açan kış fırtınası, Teksas’ta günlük hayatı durma noktasına getirdi. Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı (FEMA), ABD Başkanı Joe Biden’ın eyalette şiddetli kar fırtınası nedeniyle olağanüstü hal (OHAL) ilan ettiğini duyurdu. FEMA tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Başkan Biden, 11 Şubat 2021'de başlayan ve devam eden şiddetli kış fırtınasından kaynaklanan acil durumlar nedeniyle eyalet, bölgesel ve yerel bazda müdahale çabalarını desteklemek için federal yardım emri verdi."

Biden, geçen hafta sonu Teksas için bir acil durum bildirimi onaylamıştı ancak OHAL ilanı, FEMA’nın yardıma ihtiyacı olan kişiler için daha fazla kaynak ve yardım sağlamasına imkan tanıyor. Federal finansman ayrıca, eyalet genelinde acil duruma yönelik önlemler için maliyet paylaşımı sağlıyor.

İTFAİYE MUSLUĞU DONMUŞTU

Teksas eyaletinde devam eden kış fırtınası nedeniyle Houston kentinde ısınma ihtiyaçlarını gideremedikleri için şömine yakan aile yangına neden olmuş, San Antonio'da ise bir binada çıkan yangına müdahale için olay yerine gelen itfaiyenin musluğu donunca alevler kısa sürede yayılarak araçlara sıçramıştı.

TATİLE GİDEN SENATÖRDEN SAVUNMA

Teksas'ta hayat durma noktasına gelirken, Cumhuriyetçi Eyalet Senatörü Ted Cruz'un Meksika'ya tatile gitmesi de büyük tepki çekmişti.

Eleştiriler üzerine Teksas'a dönen Cruz, istifa etmesi yönündeki yoğun baskılar üzerine açıklama yaparak, “açıkça hatalı” olduğunu kabul etmişti. Kızlarının tatile çıkmak istediğini söyleyen Cruz açıklamasında, "İyi bir baba olmak istediğim için kızlarıma eşlik ettim. Ekibim ve ben yetkililerle sürekli irtibat halindeyiz. Elektriğin gelmesini, suyun akmasını, evlerin ısınmasını istiyoruz" ifadelerine yer vermişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2021, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER