Trump'a hapis yolu: Kendisi ve ailesi için özel af çıkarmayı planlıyor!

ABD'de görevi 20 Ocak'ta Biden'a devredecek olan Başkan Trump'ın, ailesi, danışmanları ve kendisi için "özel af" çıkarmayı tartıştığı iddia edildi

Trump'a hapis yolu: Kendisi ve ailesi için özel af çıkarmayı planlıyor!

ABD Başkanı Donald Trump'ın, danışmanlarıyla başkanlığının son gününde kendisi için "özel af" çıkarmayı konuştuğu öne sürüldü.

New York Times’in, konu hakkında bilgisi olan iki kaynağa dayandırdığı haberinde, Trump'ın, 3 Kasım başkanlık seçimlerinden sonra danışmanlarıyla kendisi için "özel af" çıkarması durumunda yasal ve siyasi sonuçlarının ne olacağını değerlendirdiği belirtildi.

Haberde, Trump'ın kendisine özel af çıkarma konusunu, 5 Ocak’ta Georgia’da yapılan Senato seçimleri için eyalet sekreterini arayarak ‘sonuçları kendi lehine çevrilmesi’ adımı atması çağrısı ile 6 Ocak’ta destekçilerinin Kongreyi basma olayından sorumlu tutularak yargılanması gerektiği tartışmalarından sonra gündeme getirip getirmediğinin ise net olmadığı kaydedildi.

Haberde görüşlerine yer verilen hukuk uzmanları, daha önce hiçbir ABD başkanının kendisi için "özel af kararnamesi" imzalamadığına dikkat çekerek, böyle olası bir uygulamanın sonraki başkanlar ve adalet sistemi için tehlikeli bir emsal teşkil edeceği uyarısında bulundu.

Trump’ın kendisi için çıkarabileceği özel affın mahkemeler tarafından tanınıp tanınmayacağının da ayrı bir tartışma konusu olacağını belirten uzmanlar, söz konusu başkanlık özel affının sadece federal suçlamaları kapsadığı, eyalet bazındaki suçlamaları ise içermediğine vurgu yaptı.

Şu ana kadar 89’u kendisi ile bağlantılı kişiler olmak üzere 94 "özel af" çıkaran Trump, kendisinden sonra kurulacak Biden hükümetinin ailesi hakkında soruşturma açabileceği endişesiyle çocukları Donald Jr., Eric ve Ivanka ile damadı Jared Kushner için de özel af çıkarabileceğini gündeme getirmişti.

Habertürk yazarı Serdar Turgut da bugünkü yazısında Trump'la ilgili şu ifadeleri kullandı:

Yeni oluşturulan Biden yönetimine yakın kaynaklar, yeni yönetimin yaşanılan türde olayların Amerika’da bir daha olmaması ve gelecekteki başkanların bir daha Trump gibi davranmaya cesaret edememeleri için bazı adımlar atılmasına karar verdiğini söylüyorlar.

Bu kaynaklar Biden’ın Trump’a hapis cezası yolunun ilerde açılması durumunda buna izin vereceğini zaten açıklamış olduğunu, son olaylardan sonra bu yoldaki kararının kesinleştiğini belirttiler.

Trump’a neler yapılabileceğinin araştırılma sürecinde eski başkanlar hakkında federal düzeyde dava açılamayacağı ve zaten Trump’ın görevden resmen ayrılmadan önce olası federal davalar için kendisine geleceğe yönelik af da çıkarması ihtimalinin yüksek olduğu tespiti yapıldı.

Ancak aynı araştırma sürecinde eski başkanların yerel mahkemelerin açacağı davalardan kaçınma imkanı olmadığı da anlaşıldı.

Trump’ın başkan olmadan önce ikametinin bulunduğu New York’ta özellikle büyük yolsuzluk davalarına bakan Manhattan Güney Bölgesi Savcılığı'nda dosyaları tamamlanmış durumda olan vergi kaçakçılığı ve vergiyle ilgili belgelerde sahtekarlık konularında hazırlıklar olduğu ve bu konularda davaların her an açılabileceği bilgisi de alındı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER