Trump'tan koronavirüse karşı önerileri doktorları şoke etti!

ABD Başkanı Donald Trump, Koronavirüsle Mücadele Görev Gücü'nün Beyaz Saray'daki günlük basın toplantısına yaptığı önerilerle damgasını vurdu

Trump'tan koronavirüse karşı önerileri doktorları şoke etti!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da  Koronavirüsle Mücadele Görev Gücü'nün günlük basın bilgilendirme toplantısında ilginç önerilerde bulundu.

Trump, "ABD'de 23 eyalette vaka sayıları azaldı, ayrıca 46 eyalette koronavirüs belirtisi gösteren kişilerin sayısında azalma var. Ekonomileri tekrar faaliyete geçiriyor olmamız heyecan verici ama bu, virüse karşı gardımızı düşüreceğimiz anlamına gelmez" diye konuştu.

Almanya, İngiltere gibi ülkelerin yanı sıra ABD'de de virüse karşı aşı geliştirme çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Trump, "Aşıyı bulmaya yakınız ama bu aşının test edilmesine çok yakın değiliz. Biliyorsunuz aşıyı test etmeniz lazım ve uzun zaman alıyor" dedi.

Virüsün ilerleyişini yakından takip ettiklerini ve her gün virüs hakkında yeni bir şey öğrendiklerini vurgulayan Trump, "Federal araştırmaların sonucunda, virüsün daha soğuk ve kuru ortamlarda daha iyi yaşadığı, daha sıcak ve nemli ortamlarda ise çok tutunamadığı görüldü" ifadelerini kullandı.

Toplantıda ABD İç Güvenlik Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Müşaviri William Byran koronavirüsün sıcaklık ve güneş ışığından etkilenmesini anlattı ve "Bugüne kadar yaptığımız en etkili araştırma, güneş ışınlarının hem havadaki hem de yüzeydeki virüsü öldürdüğünü görmemizdi. Sıcaklık ve nem de benzeri bir etki yaratıyor. Sıcaklığı ve nemi artırdığınızda bu, virüsün daha çok aleyhine oluyor " yorumunu yaptı.

Bunun üzerine Trump'tan virüs ile mücadeleye ilişkin ilginç bir öneri geldi. Trump, "Ultraviyole ya da çok güçlü bir ışını vücuda aldığımızı düşünelim. Bu deri yoluyla ya da başka bir yolla olabilir. Bunu test edebilirsiniz. Pek dezenfektanları vücuda enjekte edeceğimiz bir yol var mıdır? Belki de içimizde bir çeşit temizlik yapabiliriz. Biliyorsunuz, virüs ciğerlere iniyor. Buna bir bakmak ilginç olabilir" dedi.

Ancak Byran Trump'ın bu önerisinin mümkün olmadığını söyledi.

Trump, toplantının ilerleyen saatlerinde, Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücünde yer alan Doktor Deborah Birx'e dönerek, "Işık ve sıcağın, tedavi olarak kullanılıp kullanılmayacağına bir bakmalısınız. Belki işe yarar, belki yaramaz. Doktor değilim sonuçta" diye konuştu.

Birx ise, "Bunun tedavi olarak kullanılabileceğini sanmıyorum" yanıtını verdi.

Trump'ın iki önerisi karşısında adeta şoke olan doktorların bunların kesinlikle yapılamayacağını belirttiler.


 

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2020, 15:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER