Trump'tan veda konuşması: Yeni savaşlar başlatmayan ilk başkan olmaktan gurur duyuyorum

Amerikan halkına veda konuşması yapan Trump, "Özellikle on yıllar sonra yeni savaşlar başlatmayan ilk başkan olmaktan gurur duyuyorum" ifadelerini kullandı.

Trump'tan veda konuşması: Yeni savaşlar başlatmayan ilk başkan olmaktan gurur duyuyorum

3 Kasım'da düzenlenen başkanlık seçimlerinde Demokrat rakibi Joe Biden karşısında mağlup olan ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan halkına hitaben bir veda konuşması gerçekleştirdi.

Daha önce seçim sonuçlarının 'hileli' olduğunu savunan Trump, konuşmasında, "Bu hafta, yeni bir yönetim yemin ederek görevine başlayacak ve biz Amerika'nın güvenli ve refahının korunmasında başarılı olunması için dua ediyoruz" dedi.

Trump, Kovid-19 sürecinde ABD'nin iyi iş çıkardığını ifade ederek, aşı çalışmalarını da 'tıbbi mucize' olarak nitelendirdi.
'Hiç en kolay yolun peşinde olmadım'

Bir başkan olarak her zaman ABD'nin çıkarlarının kendisinin önceliği olduğunu belirten Trump, "Şu zamana kadar hiç en kolay yolun peşinde olmadım, aslına bakarsanız bu en zor olanıydı. En az eleştirileceğimiz yolları da seçmedim. Çok çetin savaşlar verdim, çok zor seçimler yaptım, çünkü siz beni bunun için seçmiştiniz" ifadelerini kullandı.

Trump, ülkede ifade özgürlüğünün de önemli köşe taşlarından biri olduğunun altını çizerek, "Kim olduğumuzu ve buraya nasıl geldiğimizi unutursak, işte ancak o zaman siyasi sansüre ve insanları kara listeye almaya izin verebiliriz. Bu akla dahi getirilemez. Özgür ve açık bir tartışma ortamını ortadan kaldırmak, temel değerlerimize ve geleneklerimize aykırıdır" görüşünü paylaştı.

4 yıllık görev sürecinde, 'ABD'nin çıkarlarına hizmet etmeyen, tek taraflı küresel anlaşmalardan' çekildiğini belirten Trump, "Şimdi, NATO ülkeleri, birkaç yıl öncesine göre yüz milyarlarca dolar daha fazla ödeme yapıyor. Ortada bir adaletsizlik vardı. Tüm dünyanın masrafını biz çekiyorduk" diye konuştu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER