Türk İHA'ları ABD'li temsilcileri rahatsız etti: Çıkarlarımızı tehdit ediyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'e mektup yazan 27 Kongre Temsilcisi, "Türk İHA'ları ABD'nin çıkarlarını ve ortaklarını tehdit ediyor" ifadelerini kullandı. Mektupta, Türkiye'ye ambargo uygulanması talep edildi.

Türk İHA'ları ABD'li temsilcileri rahatsız etti: Çıkarlarımızı tehdit ediyor

Türkiye'nin yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği insansız hava araçları (İHA) ABD'deki Ermeni ve Yunan lobilerini rahatsız etti. Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ'da düzenlenen askeri operasyonlarda büyük başarılar elde ederek tüm dünyanın dikkatini çeken Türk İHA'ları, Azerbaycana Türkiyenin verdiği destekle Erneileri perişan etmesi  sonucu otuz yıllık sorunu kısa sürede çözüme kavuşturması,  Ermeni ve Yunan lobilerinin sözcülüğünü üstlenen ABD'li Kongre Temsilcilerinde ciddi rahatsızlık uyandırdı.

ABD'NİN ÇIKARLARINI TEHDİT EDİYOR

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'e mektup yazan 27 temsilci, "Dünyanın birçok bölgesini istikrarsızlaştıran ve ABD'nin çıkarlarını, müttefiklerini ve ortaklarını tehdit eden Türkiye'nin silahlı insansız hava aracı (İHA) programıyla ilgili endişelerimizi ifade etmek için yazıyoruz." ifadelerini kullandı.

Mektubun devamında, "Türkiye, Rus yapımı S-400'leri alması sonucu F35 ortak taarruz uçağı programından çıkarılmasına ve yaptırımların uygulanmasına rağmen, bir NATO üyesi ülke olarak sorumluluklarına aykırı şekilde ilerlemeye devam ediyor. İHA'ları gün geçtikçe çoğaltıyorlar." denildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2021, 14:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER