Türk Konseyi: Azerbaycan ve Özbekistan arasındaki ortak otomobil projesi memnuniyetle karşılandı

Türk Konseyi Sekretaryası, Azerbaycan'da Chevrolet otomobilleri ve SamAuto otobüslerinin üretim hattının başlamasını memnuniyetle karşılamakta ve bu başarıyı Türk Konseyi’nin iki Üye Devleti arasında son yıllarda artan yakın ilişkilerin sevindirici sonuçlarından biri olarak değerlendirmektedir.

Türk Konseyi: Azerbaycan ve Özbekistan arasındaki ortak otomobil projesi memnuniyetle karşılandı

Azermash SR, UzAuto Motors JSC ve SamAvto JV LLC arasındaki üretim hattının büyük açılışı 17 Eylül 2021 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Mikail Jabbarov ve . Özbekistan Başbakan Yardımcısı Cemşid Kuchkarov’un katılımıyla Azerbaycan'ın Hajigabul kentinde gerçekleştirilmiştir.

21 Temmuz 2021'de taraflar arasında imzalanan anlaşma ile yıllık 6 bin adede kadar üretim kapasitesine sahip projenin uygulanması hayata geçmiştir.

Bu yılın nisan ayında Hacıgabul sanayi bölgesinin açılış töreninde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev projeyi başlatmak üzere sembolik düğmeye basmıştır.
Ortak yatırım projesinin bölgede girişimciliğin, büyümenin ve istihdam yaratılmasının teşvik edilmesine ve Türk Devletleri arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesine katkıda bulunacağına inancımız tamdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER