Türkiye'ye karşı ayaklandılar: Suriye'nin kuzeyinde yıllardır beslediğimiz ÖSO, Türk bayrağına saldırdı

Türkiye'nin Esad yönetimine karşı savaşan ve yıllardır desteklediği Özgür Suriye Ordusu kontrolündeki Cerablus ve Azez kentlerinde aleyhte sloganlar atıldı. Türkiye karşıtı gösteri yapıldı, Türk bayrağına saldırıldı

Türkiye'ye karşı ayaklandılar: Suriye'nin kuzeyinde yıllardır beslediğimiz ÖSO, Türk bayrağına saldırdı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Suriye Dışişleri Bakanı ile görüştüğünü açıklamasının ardından Suriye'nin kuzeyinde yer alan ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kontrolündeki Cerablus ve Azez kentlerinde Türkiye karşıtı eylemler başlatıldı.

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu bugün yaptığı görüşmenin ardından Suriye'nin toprak bütünlüğünü desteklediklerini ve artık barış zeminin oluşturulması gerektiğini açıklamıştı. 

Bu açıklamalardan saatler sonra Türk bayraklarını yakan bir grup gösterici, Türkiye'nin yapmış olduğu bölgedeki hizmetleri de hedef aldı. Osmanlı millet bahçesinin önündeki Ay yıldız tahrip edildi, ÖSO bayrakları açıldı.

Kentte konvoylar yaparak Türkiye karşıtı slogan atan ÖSO taraftarları, Esad ile barışmayacaklarını ileri sürdüler.

Tel Abyad'da eli silahlı ÖSO mensupları bizzat eylemlere katılıp, destek verdi. El Bab bölgesinde bulunan ve Gaziantep Belediyesi'nin yaptığı Millet parkı tahrip edildi, Türkiye aleyhine sloganlar atıldı. Azez ve birçok kentte "Kardeşlik sınır tanımaz" yazılı levhaların üzeri boyanıp, Türk bayrağına saldırılar düzenlendi.

Azez kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait askeri araçlar da taşlı saldırıya uğradı.


 

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2022, 10:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER