Türkiye'deki koltuk krizinde flaş açıklama: Bir daha asla!

6 Nisan'da Türkiye ziyaretinde yaşanan protokol krizinde, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede meydana gelen oturma düzenine ilişkin, ayakta kalan von der Leyen ilk kez konuştu

Türkiye'deki koltuk krizinde flaş açıklama: Bir daha asla!

AB Konseyi Başkanı Michel'in Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yan yana sandalyelerde oturması, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in ise daha uzakta bir koltukta oturması ziyaretten bu yana tüm dünyada yankı uyandırmaya devam ediyor. 

AB Komisyonu, von der Leyen'e Michel ile protokolde aynı şekilde davranılması gerektiğini savunurken, deneyimli birçok diplomat ve hatta AB Komisyonu'nun eski başkanı Jean-Claude Juncker de AB protokolünde AB Konseyi Başkanı'nın birinci sırada, AB Komisyonu Başkanı'nın ise ikinci sırada geldiğini söylüyor.

İLK AÇIKLAMA: BİR DAHA ASLA İZİN VERMEYCEĞİM

Yoğun tartışmalara yol açan bu görüntünün ardından, "günlerdir uyuyamadığını" söyleyen Michel, perşembe akşamı von der Leyen ile bir görüşme yapacağını açıklamıştı. Ancak Ursula von der Leyen'in' aile ziyareti gerekçesiyle Almanya'da bulunması nedeniyle görüşmenin gerçekleşemediği belirtilmişti. AB'nin iki üst düzey yöneticisi, bu görüşmeyi pazartesi akşamı gerçekleştirdi. Yaklaşık iki saat süren görüşmede, Ankara'da yaşanan kriz kapsamlı biçimde değerlendirildi.

Brüksel'deki kaynaklara göre, Ursula von der Leyen, Ankara'daki gibi bir durumun tekrarlanmasına izin vermeyeceğini açıkça vurguladı.

ÇAVUŞOĞLU: AB TARAFININ TALEPLERİ DOĞRULTUSUNDA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "Görüşmede uygulanan protokolde, AB tarafının talepleri ve telkinleri karşılanmıştır. Yani AB tarafının telkinleri doğrultusunda böyle bir oturma düzeni ayarlanmıştır" açıklamasına vurgu yapılan haberde, Brüksel tarafının bu açıklamayı yalanlamadığı kaydedildi.

OLAY KİŞİ MICHEL: UYUYAMIYORUM

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti sırasında meydana gelen protokol krizinden sonra geceleri uyumakta zorlandığını söyledi.

Alman Handelsblatt gazetesine konuşan Michel, "Sahne kafamda sürekli oynadığı için geceleri iyi uyumadığımı açıkça belirttim" dedi. Michel, "Mümkün olsa zamanda geriye gidip olanları değiştirirdim" diye konuştu.

AVRUPA BASINI: TÜRKİYE'NİN SUÇU DEĞİL

AB Konseyi Başkanı'nın devlet başkanı, AB Komisyonu Başkanı'nın ise başbakan seviyesinde olduğu belirtilirken, Brüksel'de Michel ile von der Leyen'in ekiplerinin her zaman karşı karşıya geldiği kaydedildi.

Fransız L'Opinion gazetesi, "Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmede yaşanan protokol olayı, AB Komisyonu Başkanı ile AB Konseyi Başkanı arasındaki rekabeti gösteriyor. Burada Türkler aktör olmaktan çok seyirci oldu." yorumu yaparken, Alman Der Spiegel dergisi "AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Türkiye ziyareti sırasında kandırıldı. Hata ev sahibi Erdoğan'da değil, Konsey Başkanı Charles Michel'deydi. Tuhaf bir güç mücadelesinin sahneleri." ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2021, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER