Tütünün Genetiğini Değiştirdiler!

Almanya'da araştırmacılar tütünün genetiğini değiştirdi ve genetiği değiştirilen bu tütün neredeyse nikotinsiz, daha az bağımlılık yapıyor. Araştırmacılar işlemin herhangi bir tütün fabrikasına uygulanabileceğini söyledi.

Tütünün Genetiğini Değiştirdiler!

Araştırmacılar, neredeyse hiç nikotin içermeyen, çok daha az bağımlılık yaratan yeni bir sigara türünün önünü açabilecek bir tür tütün yarattıklarını söylediler.

NİKOTİN ORANI DÖRTTE BİRE DÜŞTÜ

Alman teknoloji üniversitesi TU Dortmund'a göre araştırmacılar, Virginia Smoking Tobacco adındaki bir tütün fabrikasını genetik olarak değiştirmeyi başardılar, böylece yüksek derecede bağımlılık yapan maddenin nikotin oranı, önceki oranın dörtte birine düştü.

"ŞİMDİYE KADAR KİMSE AZALTAMADI"

Dünya Sağlık Örgütü ve diğer birçok sağlık kurumu, hükümetleri, sigaralarda bulunan nikotin miktarını azaltmaya çağırdı.

Lider yazar Felix Stehle, “16 miligram yerine her gram tütün artık sadece 0.04mg nikotin içeriyor. Global olarak, şimdiye kadar hiç kimse nikotin değerini bu kadar azaltamadı” dedi.

HERHANGİ BİR TÜTÜN FABRİKASINA UYGULANABİLİR

Sonuçları Plant Biotechnology Journal'da yayınlayan araştırmayı yapan araştırmacılar, nikotin üretimiyle ilgili altı geni kesmek için genetik bir makas teknolojisi kullandıklarını söyledi. Bitkideki eksik genler yeniden yapılandırabilse de, yeni yapılanmalar hatalıydı.

Stehle, işlemin muhtemelen herhangi bir tütün fabrikasına uygulanabileceğini söyledi.
 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2019, 13:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER