Washington Post batılı hükümetleri eleştirdi: “Suriye’deki insanların tek savunucusu Türkiye’dir”

Suriye’deki savaşın bitmemesiyle birlikte bölgedeki halkın emniyeti her geçen gün tehlikeye atılıyor. Amerikan Washington Post gazetesi de Suriye’deki savaşın acıklı bir felakete dönüştüğü ifade ederek “Suriye’deki çaresiz insanların tek savunucusu Türkiye’dir” şeklinde yazdı

Washington Post batılı hükümetleri eleştirdi: “Suriye’deki insanların tek savunucusu Türkiye’dir”

Suriye’deki savaşın bitmemesiyle birlikte bölgedeki halkın emniyeti her geçen gün tehlikeye atılıyor. Amerikan Washington Post gazetesi de Suriye’deki savaşın acıklı bir felakete dönüştüğü ifade ederek “Suriye’deki çaresiz insanların tek savunucusu Türkiye’dir” şeklinde yazdı.

Gazetenin bugünkü başyazısında İdlib'deki insani kriz ele alındı. Batılı hükümetlerin sonu gelecek gibi görünmeyen Suriye iç savaşından bıktığı aktarılan yazıda, kendi iç gündemlerindeki kutuplaşmalardan dolayı batının dikkatlerini Suriye’den çektiği vurgulandı.

Birleşmiş Milletler'e (BM) göre aralıktan bu yana İdlib’te 500 bini çocuk 900 bin mültecinin Beşar Esead yönetimi ve Rus saldırılarından kaçarak Türkiye sınırına sığındığı kaydedilen yazıda, mültecilerin sınır bölgesinde soğuk hava şartlarında sığınacak yer bulamadıkları da bildirildi.

Esad yönetimi insan kaybını önemsemiyor

Rusya ve Esad yönetiminin muhaliflerin elindeki bölgeleri almak için sivillerin kaçmasını sağlayacak şekilde hava saldırıları düzenlediği belirtilen başyazıda, "Oradaki çaresiz insanların tek savunucusu son haftalarda bölgeye binlerce asker, tank ve top yığınağı yapan Türkiye’dir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu hafta sonuna kadar çekilmediği takdirde, Esad rejimine karşı saldırı başlatacağı tehdidinde bulundu" ifadeleri kullanıldı.

Ankara'da Türkiye ile Rusya arasındaki görüşmelerin dün başladığı hatırlatılan yazıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İdlib kent merkezini de içine alan 20 kilometre derinliğinde bir güvenli bölge oluşturmak istediği belirtildi.

Rusya’nın güvenli bölge teklifini kabul edebileceğine işaret edilen yazıda, 'Esad yönetiminin ise insan kaybı konusunda bedeli ne olursa olsun tüm İdlib’i almak istediği' değerlendirmesi yapıldı.

Gazetenin başyazısında, Rusya’nın Esed’i kontrol etme konusundaki sözünü tutmadığı vurgulanarak, "Bu yüzden ABD ve Avrupa ülkelerinin Putin’e saldırıları durdurması, ateşkesi sağlaması ve insani yardımın İdlib’e erişmesini sağlamak için acilen somut baskılar yapması gerekir" çağrısına da yer verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER