Yapılan araştırma yasak kararı aldırdı: Çocuklar topa kafayla vurunca...

Yapılan bir araştırma çocuklara yasak kararı aldırdı. Topa kafayla vurma ile bunama arasında bağlantı kuran araştırmanın sonucunda 12 yaşından küçük çocukların topa kafa ile vurmaları yasaklandı.

Yapılan araştırma yasak kararı aldırdı: Çocuklar topa kafayla vurunca...

İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda Futbol Federasyonları, 12 yaşından küçük çocukların futbol antrenmanlarında topa kafa vurmalarını yasakladı.

Araştırma sonucunda yasak kararı

Federasyonlar, topa sık kafayla vurma ile bunama (demans) arasında bağlantı kuran araştırmanın sonucu görünce yasak kararı aldı.

Futbol federasyonları ile UEFA Sağlık Komitesi'nin ortaklaşa güncellediği kılavuzla beraber, 6-11 yaşlarındaki çocukların antrenmanlarda topa kafa vurmalarına izin verilmemesi, 12-16 yaşları arasındaki çocuklar için de bu uygulamanın kademeli olarak antrenmanlarda uygulanması öngörülüyor.

Sadece antrenmanlarda geçerli

BBC'nin haberine göre sınırlamaların sadece antrenmanlarda geçerli olduğu, maçlara sınırlama getirilmediği belirtiliyor.

İskoçya'da Glasgow Üniversitesi'nin Ekim ayında yayımladığı bir araştırma, eski profesyonel futbolcuların genel nüfusa oranla dejeneratif beyin hastalıklarına bağlı ölüm ihtimalinin 3,5 kat, Parkinson hastalığından ölme ihtimalinin ise 5 kat daha yüksek olduğunu ortaya koymuştu.

Futbol oynayanların sağlık kayıtları incelendi

Araştırmacılar, 1900 ile 1976 yılları arasında doğmuş ve İskoçya'da profesyonel futbol oynamış 7600 erkeğin sağlık kayıtlarını, futbolcu olmayan 23 bin kişininkiyle kıyaslamıştı.

Araştırmada, topa kafa vurma ile bu hastalıklar arasında doğrudan bir bağlantı kurulmasa da futbol federasyonları "potansiyel risklere karşı tedbir" olarak böyle bir karar aldıklarını açıkladı.

ABD'de benzer bir sınırlama 2015'ten bu yana hem antrenmanlarda hem de maçlarda uygulanıyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2020, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER